PRRS − choroba, patogeneza, rozpoznanie, strategie zwalczania oraz monitorowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

PRRS − choroba, patogeneza, rozpoznanie, strategie zwalczania oraz monitorowania

Choroba

PRRS (zespół rozrodczo-oddechowy świń) to choroba występująca prawie we wszystkich regionach hodowli świń na świecie. Wirus PRRS może mieć duży wpływ na straty ekonomiczne ze względu na: wywoływanie poronień, rodzenie przez lochy słabych lub martwych prosiąt oraz wywoływanie przedwczesnych porodów.Wywołuje on objawy oddechowe w postaci duszności i wypływu z nosa, które występują głównie u prosiąt i tuczników. W swojej postaci oddechowej mogą być one bardziej poważne ze względu na współistniejące zakażenia, np.: Mycoplasma hyopneumoniae, PCV2, wirusem grypy i Actinobacillus pleuropneumoniae.W zależności od statusu gospodarstwa straty w przeliczeniu na maciorę mogą się wahać w zakresie od 59 do 379 EUR (1) , a w przeliczeniu na odchowane prosię/tucznika − do 4,23 EUR (2). Ze względu na leczenie zakażeń wtórnych, PRRS odpowiada również za zwiększenie stosowania antybiotyków, prowadzące do podwyższenia ryzyka pojawienia się oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Szczepienia mogą zmniejszać wpływ kliniczny i ekonomiczny choroby, ale nie prowadzą do eliminacji wirusa z fermy.

Patogeneza

Choroba jest wywoływana przez wirus PRRS (PRRSV), który powoduje: wiremię, śródmiąższowe zapalenie płuc oraz immunosupresję w wyniku zakażenia makrofagów i monocytów.

Wiremia u macior może prowadzić do zakażeń prosiąt w macicy, szczególnie w ostatnim trymestrze ciąży; prosięta rodzą się słabe lub martwe. U prosiąt występuje również długotrwała wiremia, co prowadzi do zakażeń poziomych na porodówkach i w odchowalniach. U zakażonych prosiąt i tuczników występuje śródmiąższowe zapalenie płuc, które może być wikłane przez zakażenia wtórne.

Podczas zakażenia wirus jest wydalany w: wydzielinie z nosa, ślinie, kale, moczu i nasieniu.

Istnieją 2 gatunki wirusa PRRS. Gatunek dominujący w Europie to PRRSV1 (dawniej: genotyp I lub europejski), w którym wyróżnia się podtypy od I do IV. W pozostałych regionach dominuje ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.