Program kontroli jakości mleka − doświadczenia własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Program kontroli jakości mleka − doświadczenia własne

Rynek mleka i jego przyszłość

Globalny rynek mleka po ostatnich perturbacjach związanych z obniżonym zapotrzebowaniem rynku chińskiego, rosyjskim embargo i zdjęciem kwot mlecznych w Europie wychodzi na prostą. Długoterminowe prognozy są optymistyczne. Rosnąca populacja oraz zmiany w nawykach dietetycznych ludzi powodują zwiększone zapotrzebowanie na produkty mleczne. Ogólnie pojęte białko staje się bardziej popularne i znacząco wygrywa z piętnowanymi przez społeczeństwo węglowodanami. Analitycy z IFCN przewidują, że do 2030 roku zapotrzebowanie na produkty mleczne wzrośnie o 30% (1). Będzie to miało swoje odzwierciedlenie w intensyfikacji produkcji mlecznej.

Przy takim systemie pracy bardzo ważne jest minimalizowanie kosztów produkcji. Na opłacalność i rentowność gospodarstw hodujących bydło mleczne bardzo duży wpływ mają dobrostan i zdrowotność stada. Najdroższą chorobą bydła mlecznego jest zapalenie wymienia. Dotyka ono ponad 40% hodowanych zwierząt. Szacuje się, że w wyniku zapaleń wymienia hodowcy tracą rocznie około 30 mld dolarów. Mogłoby się wydawać, że zapalenia kliniczne, koszty terapii i utylizowane mleko karencyjne są największym problemem. W rzeczywistości jednak hodowca traci najwięcej na produkcji mleka o niskiej jakości. Aby produkcja mleka przynosiła zyski, niezwykle ważna jest stała kontrola i poprawa jakości produkowanego surowca.

Zapalenie gruczołu mlekowego

Mastitis jest najczęściej spotykaną chorobą bydła mlecznego. Do terapii tej jednostki chorobowej zużywanych jest również najwięcej antybiotyków (2). Mastitis to reakcja zapalna organizmu na infekcję gruczołu mlekowego. Powoduje pogorszenie stanu zdrowia oraz pogarsza zdrowotność stada. Negatywnie wpływa na rozród, zdrowie cieląt, pogarsza status ekonomiczny gospodarstwa i wskaźniki higieniczne mleka. Wpływa również znacząco na spadek dobrostanu, a co za tym idzie − wywołuje stres u chorujących zwierząt. Zapalenie wymienia może być spowodowane jednym czynnikiem, jednak najczę...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.