Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie. Część IV - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wirusowa biegunka bydła (BVD) w terenie, czyli praktyczne podejście do opanowania problemu schorzenia w stadzie. Część IV

W trzech pierwszych częściach tego cyklu przedstawiliśmy aspekty finansowe zakażeń BVDV w stadach bydła oraz znaczenie usuwania ze stad zwierząt trwale zakażonych dla uzyskania kontroli nad tymi zakażeniami. Przedstawiliśmy również dwa warianty wyszukiwania sztuk PI: „stopniowy” i „szybki”, oraz działania w zakresie bioasekuracji niezbędne w programach kontroli BVD. W tej części skupimy się na szczepieniach i monitoringu sprawdzającym stan stada „wolny od BVD”.

Krótka historia BVD, kontroli BVD i szczepionek przeciwko BVD (1) 

BVD po raz pierwszy opisano i nazwano w 1946 roku (2). W 1956 r. opisano chorobę błon śluzowych (3), a w 1960 r. dowiedziono, że choroba błon śluzowych jest wywoływana (4) przez wirus BVD. Ćwierć wieku później odkryto immunotolerancję i rozpoznano przetrwałość zakażenia (5) oraz odkryto dwa biotypy wirusa BVD: cytopatyczny i niecytopatyczny (6). Inne cechy zakażeń wirusem BVD, jak immunosupresja, zakażenia śródmaciczne czy udział w zespole krwotocznym, poznawano i opisywano w kolejnych latach (7-9).

W latach sześćdziesiątych XX wieku zaczęto używać szczepionki przeciwko BVD w pojedynczych stadach, bez bioasekuracji, czyli nie w kompleksowych programach kontroli BVD. Chodziło raczej o doraźne zminimalizowanie strat ekonomicznych. Nawet po 1984 r., gdy znano już znaczenie zwierząt PI, nadal nie prowadzono programów kontroli, ponieważ nie było odpowiednich narzędzi diagnostycznych. W 1971 r. Szwedzi Eva Engvall i Peter Perlman wynaleźli test ELISA, który pod koniec lat 80. zaczął być wykorzystywany w praktyce terenowej jako komercyjne testy ELISA i Antygen ELISA. To zmieniło sytuację na tyle, że kraje skandynawskie podjęły kompleksowe, ogólnokrajowe działania w celu eradykacji BVD. Polegały one na identyfikacji stad z aktywnym zakażeniem BVDV, wyszukiwaniem i usuwaniem z nich zwierząt PI wraz z jednoczesnym wprowadzeniem restrykcji w zakresie przemieszczania zwierząt i innymi działaniami w zakresie bioasekuracji.

Równocześ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.