Parametry uzyskiwane w badaniu krwi bydła – jak je interpretować, by były klinicznie pomocne Cz. I – hematologia - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Parametry uzyskiwane w badaniu krwi bydła – jak je interpretować, by były klinicznie pomocne Cz. I – hematologia

Badania laboratoryjne są ważnym elementem w ocenie stanu ogólnego zwierząt, niezbędnym również w rozpoznawaniu wielu chorób. Są także jednym z narzędzi wykorzystywanych w monitorowaniu i zarządzaniu stanem zdrowia stada (9, 18). Proces diagnostyczny chorób bydła jest najczęściej oparty o wywiad i badanie kliniczne zwierzęcia oraz wspomagany własnym doświadczeniem zawodowym lekarzy weterynarii. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach klinicznych nie ma pewności co do rozpoznania. Coraz więcej chorób bydła przebiegających w postaci podklinicznej lub z nietypowymi objawami wymaga dodatkowych badań laboratoryjnych, które powinny być tak zaplanowane, aby wspomagać lekarza weterynarii w procesie diagnostyczno-terapeutycznym.

Dostępność metod badawczych jest niejednokrotnie ograniczona, nie tylko z powodów ekonomicznych. Zlecenie odpowiednich badań laboratoryjnych i ich właściwa interpretacja może potwierdzić podejrzenie diagnostyczne lub ukierunkować do przeprowadzenia kolejnych badań dodatkowych, które będą skutkować właściwym rozpoznaniem. W tym celu konieczne jest właściwe zakwalifikowanie zwierząt oraz pobranie i przygotowanie materiału biologicznego do badań laboratoryjnych. Podstawowe cele badań laboratoryjnych to: wykonanie badań przesiewowych w stadzie, potwierdzenie lub wykluczenie choroby (postawienie pewnego rozpoznania), pomoc w podejmowaniu decyzji co do dalszego postępowania ze zwierzęciem/stadem oraz monitorowanie przebiegu choroby i skuteczności leczenia. Badania laboratoryjne są wykorzystywane również w monitorowaniu dobrostanu stada.

Postępowanie z materiałem do badań laboratoryjnych

Diagnostyka laboratoryjna jest specjalistyczną nauką zajmującą się dostarczaniem informacji o stanie zdrowia na podstawie badania materiału biologicznego (krwi, moczu, kału, płynów ustrojowych). Badania laboratoryjne pozwalają na ukierunkowanie toku postępowania lekarza i w razie potrzeby wykonania innych badań dodatkowych (np. USG, RTG, PCR itp.). W l...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.