Nowe regulacje unijne ograniczające stosowanie antybiotyków i ich możliwy wpływ na leczenie zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe regulacje unijne ograniczające stosowanie antybiotyków i ich możliwy wpływ na leczenie zwierząt

Nie tylko Polska ma coś jeszcze do zrobienia

Minęło już ponad 12 miesięcy od dnia 28 stycznia 2022 roku, czyli od daty, od kiedy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej przepisy dwóch ważnych rozporządzeń UE 2019/6 i UE 2019/4 z 11 grudnia 2018 r., dotyczące weterynaryjnych produktów leczniczych – pierwsze i pasz leczniczych – drugie, a mimo to w niektórych krajach brakuje jeszcze przepisów wprowadzających wyżej wymienione do porządku prawnego krajów członkowskich. Polska nie zdążyła na czas przygotować ustawy okołorozporządzeniowej, ale nie jest w tym względzie odosobniona. W podobnej sytuacji są Portugalia i Włochy. Niemcy i Hiszpania wprowadzili je częściowo, tj. z pominięciem niektórych rozwiązań wymagających dalszych przygotowań, rozmów i porozumień.

Irlandia wprowadziła ustawę 27 stycznia 2022 r., czyli na dzień przed, jednak ze względu na pośpiech już wiadomo, że są tam zapisy wymagające poprawienia. Z kolei Węgry, chcąc za wszelką cenę wywiązać się z terminu, wprowadziły ustawę w terminie, ale wiadomo, że praktycznie muszą pisać ją na nowo. W powyższej sytuacji powstaje pytanie: co jest lepsze? Mimo wszystko lepszym rozwiązaniem wydaje się właściwe przygotowanie ustawy, która będzie obowiązywała przez kolejnych kilkanaście, a może kilkadziesiąt lat, niż tworzenie fasadowych dokumentów, do których trzeba będzie wracać i je poprawiać.

Rozporządzenie, nie dyrektywa

Na potrzeby tej publikacji autor zadał zestaw identycznych pytań przedstawicielom weterynaryjnego przemysłu farmaceutycznego w większości krajów członkowskich. Wszystkie kraje zostały bowiem poddane identycznemu ćwiczeniu, polegającemu na dostosowaniu swoich, tj. narodowych, dotychczas obowiązujących przepisów regulujących obecność leków dla zwierząt i pasz leczniczych na rynku, próbie ich ujednolicenia poprzez zmianę formy wprowadzonego aktu prawnego z dyrektywy na rozporządzenie. Różnica w przypadku rozporządzenia polega na tym, że w chwili jego ogłoszenia staje się obowiąz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.