Nowe podejście do diagnostyki chorób zakaźnych świń. Cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe podejście do diagnostyki chorób zakaźnych świń. Cz. II

W drugiej części cyklu dotyczącego nowych strategii diagnostycznych w kontroli i monitoringu chorób świń zostaną omówione kolejne rodzaje próbek (matryce), które mogą być wykorzystane w diagnostycznych badaniach laboratoryjnych.

Sok mięśniowy

Sok mięśniowy (SM) jest mieszaniną surowicy, limfy i uwolnionego płynu międzykomórkowego i stanowi łatwy do pozyskania materiał. Można uzyskać go przez rozmrażanie zamrożonej próbki tkanki mięśniowej. Pobieranie próbek w rzeźni pozwala uniknąć ryzyka rozprzestrzeniania choroby, związanego z wizytą w gospodarstwie. Wadą tej metody jest możliwość pozyskania próbek tylko od zwierząt martwych. Sok mięśniowy może być wykorzystany jako alternatywa dla surowicy w diagnostyce ukierunkowanej na wykrywanie przeciwciał.

Udowodniono jednak, że wiele czynników może wpływać na ilość przeciwciał zawartych w SM, w tym: zawartość krwi w tkance mięśniowej, poziom stresu przedubojowego związany z zawartością glikogenu i pH w mięśniach po uboju, poziom nawodnienia zwierzęcia, stopień ukrwienia danego mięśnia czy ilość i obecność powięzi w mięśniu, z którego ma być uzyskany SM. Istotne znaczenie ma wybór mięśnia, np. wyższe stężenia IgG obserwowano w mięśniu sercowym i języku, niższe w mięśniach kończyn czy przeponie. SM można uznać za rozcieńczenie surowicy, dlatego mogą występować pewne rozbieżności w porównaniu wyników testu ELISA próbek surowicy i SM. Aby zminimalizować tę rozbieżność, najczęściej konieczne jest zastosowanie niższego rozcieńczenia SM przy wykonywaniu testu ELISA.

Sok mięśniowy jest także używany jako matryca do wykrywania patogenów w łańcuchu żywnościowym (np. Salmonella spp., Toxoplasma gondii). W niektórych krajach jest używany na szeroką skalę do nadzoru serologicznego nad występowaniem Salmonella spp. w regulowanych programach kontroli. Udowodniono, że może on również być odpowiednią matrycą do diagnostyki chorób o tle wirusowym u świń.

W 1998 roku przeprowadzono badania nad wykorzystaniem SM w program...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.