Nowe koncepcje w immunoprofilaktyce – szczepienia a badania nad mikrobiomem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe koncepcje w immunoprofilaktyce – szczepienia a badania nad mikrobiomem

W przypadku ludzi, niezależnie od rodzaju podawanych szczepionek, schematów szczepień czy metod analizy, zauważalne są już pewne prawidłowości. Wykazano, że względnie liczna obecność typów bakterii takich jak Actinobacteria (badano szczepionki doustne i parenteralne) i Firmicutes (badano szczepionki doustne) wpływa na silne pobudzenie odporności humoralnej i komórkowej. Z kolei licznie występujące w mikrobiomie Proteobacteria (testowano szczepionki doustne i parenteralne) i Bacteroidetes (szczepionki doustne) były powiązane ze słabą odpowiedzią immunologiczną (7).

W medycynie weterynaryjnej koncepcja zależności pomiędzy immunoprofilaktyką a mikrobiomem pojawia się również w najnowszych publikacjach. Są to jednak dopiero pierwsze doniesienia, na co niewątpliwie wpływa nie tylko wciąż wysoki koszt badań z zastosowaniem techniki sekwencjonowania nowej generacji, ale także niejednolita budowa i fizjologia przewodu pokarmowego zwierząt towarzyszących i gospodarskich (w tym przystosowanie do spożywania różnego pokarmu). Leite i wsp. (8) badali intensywność siewstwa Salmonella enetrica serowar Typhimurium u świń, wskazując, że istnieje możliwość ograniczenia tego zjawiska poprzez szczepienie przeciwko Lawsonia intrarcellularis. W powiązaniu z oceną mikrobiomu wykazano w tym przypadku, że szczepienie znacząco wpłynęło na zmianę prewalencji jelitowej m.in. Clostridium sp. (w tym Clostridium butyricum) oraz innych grup taksonomicznych (4).

Na modelu mysim badano również możliwe przesunięcia w obrębie mikrobiota w odpowiedzi na zakażenie (zapalenie jelita wywołane eksperymentalnie przez Citrobacter rodentium) (9). Wykazano, że różnice taksonomiczne, dotyczące struktury mikrobiota, powiązane są ściśle z etapem choroby (postać objawowa, remisja zmian), który z kolei łączy się z fazą odpowiedzi immunologicznej gospodarza. Istnieje również zależność gatunkowości mikrobiota od lokalizacji anatomicznej zmian.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę, jak dynamiczną strukturą ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy