Niedokrwistość z niedoboru żelaza u prosiąt – postępowanie w praktyce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Niedokrwistość z niedoboru żelaza u prosiąt – postępowanie w praktyce

Najczęstszą przyczyną niedokrwistości (anemii) u prosiąt jest niedobór żelaza. Niedokrwistość (inaczej anemia) jest definiowana jako stan, w którym całkowita masa krwinek czerwonych lub ich zdolność do przenoszenia tlenu jest niewystarczająca do zapewnienia prawidłowego utlenowania tkanek i narządów. Ze względu na trudności w określeniu całkowitej masy krwinek czerwonych w codziennej praktyce klinicznej w ocenie nasilenia niedokrwistości wykorzystuje się inny wskaźnik – stężenie hemoglobiny (Hb). Mówi nam ono o efektywności krwi w aspekcie transportu gazów i jest uważane za najbardziej wiarygodny wskaźnik anemii spośród wszystkich parametrów czerwonokrwinkowych.

Granice norm stężenia Hb są różne w zależności od gatunku, ale i wieku zwierząt. Niedokrwistość może być spowodowana przez różne czynniki, inne niż niedobór żelaza, jednak w praktyce u prosiąt w ogromnej większości przypadków tłem anemii jest niedobór żelaza. Świnie (łac. Sus scrofa domestica) są jedynym gatunkiem ssaków, u których powszechnie występuje noworodkowa niedokrwistość z niedoboru żelaza, która jest najpoważniejszą konsekwencją niedoboru żelaza. Zaburzenie to dotyczy prosiąt wszystkich ras, ale jego skutki są szczególnie dotkliwe u ras wysokowydajnych.

Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może powodować duże straty w chowie i hodowli świń. Chociaż ten rodzaj niedokrwistości obserwowany u prosiąt jest już znany od dawna, wciąż trwają badania nad możliwymi sposobami zapobiegania rozwojowi tego patologicznego stanu. Początki badań dotyczących anemii prosiąt ssących wynikającej z niedoboru żelaza sięgają końca XIX wieku. Dopiero jednak w 1924 roku powiązano występowanie anemii u tych zwierząt z niedoborem żelaza w ustroju. W 1929 r. wykazano, że doustne podanie siarczanu żelaza może zapobiec pojawieniu się niedokrwistości.

Podstawą diagnostyki anemii pozostaje wciąż badanie kliniczne i laboratoryjne (badanie układu czerwonokwinkowego). O anemii można mówić wtedy, gdy stężenie hemoglobi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2611 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.