Możliwości zapobiegania chorobom układu oddechowego u świń - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości zapobiegania chorobom układu oddechowego u świń

Specyfika chowu wielkotowarowego, a dokładniej intensyfikacja produkcji, powoduje, że coraz trudniej jest utrzymać wysoki status zdrowotny stada, warunkujący osiąganie zadowalających wyników. Stan zdrowia zwierząt w obiekcie, zarządzanie fermą, a zwłaszcza przestrzeganie zasad bioasekuracji (różnych w szczegółach na różnych fermach) i zapewnienie optymalnych warunków bytowania zwierząt, mogą sprzyjać pojawianiu się i rozwojowi wielu chorób lub temu przeciwdziałać. Etiologia wielu chorób układu oddechowego jest bardzo złożona, a to stwarza problemy z ich zwalczaniem. Dodatkową trudnością występującą przy próbie pokonania choroby jest transmisja patogenów drogą aerogenną w obrębie stada, a także między stadami, ma to szczególne znaczenie w rejonach, w których występuje duże zagęszczenie populacji. Duży problem mogą w tym przypadku stanowić owady i zwierzęta dziko żyjące (ptaki, gryzonie), które mogą łatwo pokonywać różne bariery ochronne wokół fermy (2, 4, 5).

Zachorowania ze strony układu oddechowego bez względu na ich przebieg zawsze przyczyniają się do obniżenia rentowności produkcji i wystąpienia strat finansowych. W ostrym przebiegu choroby najczęściej obserwujemy znaczny wzrost upadków zwierząt, czyli bezpośrednie konsekwencje zachorowań są związane z ich leczeniem i śmiertelnością. Dużo poważniejszych konsekwencji możemy się spodziewać w przypadku form przewlekłych choroby, kiedy to ogromnie wzrastają koszty pośrednie tych zachorowań. Jest to związane z siewstwem zakażeń w obiekcie, ze zmniejszeniem tempa dobowych przyrostów masy ciała, a w konsekwencji z wydłużeniem czasu trwania tuczu.

To z kolei może się wiązać ze zmniejszeniem liczby cyklów produkcyjnych w roku bądź zaniechaniem przeprowadzenia dokładnej dezynfekcji po zakończonej sprzedaży zwierząt; zwiększeniem zużycia paszy na kilogram przyrostu dobowego; wzrostem odsetka sztuk charłaczych oraz zwiększonym zróżnicowaniem masy ciała zwierząt w obrębie grupy technologicznej; z wyższą śmierteln...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy