Koronawirus i koronawirusowy zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) – zakażenia u bydła i innych gatunków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Koronawirus i koronawirusowy zespół ostrej niewydolności oddechowej (SARS-CoV) – zakażenia u bydła i innych gatunków

Koronawirusy (CoV) tworzą dużą grupę wirusów otoczkowych, które są nosicielami największego genomu spośród wszystkich wirusów RNA i aktualnie klasyfikuje się je do czterech rodzajów: alfakoronawirus, betakoronawirus, gammakoronawirus i deltakoronawirus. Tego podziału dokonano na podstawie właściwości antygenowych i genetycznych. Pierwsze dwa rodzaje obejmują wirusy występujące u ssaków, a kolejne dwa to koronawirusy ptasie.

Wszystkie one powodują zaburzenia oddechowe, jelitowe, neurologiczne u ludzi i zwierząt. Opis nowych zakażeń powodowanych przez SARS-CoV oraz MERS-CoV i rosnącego zainteresowania koronawirusami, a także rozwój technik diagnostycznych sprawił, że nasza wiedza o tym drobnoustroju jest coraz większa i potwierdzała zdolność CoV do przekraczania barier międzygatunkowych i zajmowania nowych nisz ekologicznych, m.in. opisany SARS-CoV u łaskuna chińskiego (Paguma larvata) i SARS-CoV u człowieka. W 2008 roku grupa analityczna Coronavirus Międzynarodowego Komitetu Taksonomii Wirusów wskazała, że nowe opisywane koronawirusy to nowe warianty dla tego samego gospodarza, a nie nowe wirusy, i są one wynikiem rekombinacji genetycznej i transmisji międzygatunkowej (1).

Koronawirus bydła (BCoV), podobnie jak pozostałe koronawirusy, posiada jednoniciowy, niesegmentowany, dodatnio spolaryzowany RNA o wielkości od 27 do 32 kDa. Wirion BCV jest owinięty i ma kształt do pleomorficzny do sferycznego o średnicy około 80-200 nm. Jest on klasyfikowany w rodziny Coronaviridae, podrodzina Coronavirinae, rodzaj Betacoronavirus i podgrupa 2A (Schemat: Relacje filogenetyczne w podrodzinie Coronavirinae, str. 62) (2). Jego genom zawiera 13 otwartych ramek odczytu (ORF) ograniczonych przez regiony niepodlegające translacji 5’ i 3’. Genom BCoV zawiera także pięć białek strukturalnych i białek niestrukturalnych. Białka strukturalne są kodowane w genomowym RNA, tak jak: białko esterazy hemaglutyniny (HE), glikoproteina kolca (S), białko małej błony (E), białko przezbłon...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.