Kilka słów o jakości mleka i nie tylko, czyli relacja stopmastitis.pl z tegorocznych międzynarodowych konferencji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kilka słów o jakości mleka i nie tylko, czyli relacja stopmastitis.pl z tegorocznych międzynarodowych konferencji

Tegoroczne wakacje zapamiętamy nie tylko z powodu nieustających upałów. W świecie bujatryki tego lata zbiegły się dwa bardzo ważne i opiniotwórcze wydarzenia. Mowa tu o Międzynarodowej Konferencji Bujatrycznej pod egidą National Mastitis Council, która odbyła się 11-13 czerwca w Mediolanie (Włochy), oraz o 30. Międzynarodowym Kongresie Bujatrycznym w Sapporo (Japonia) który trwał od 28 sierpnia do 1 września.

Konferencja w światowej stolicy mody była drugą europejską edycją tej imprezy. Organizowana regularnie w ojczyźnie NMC, czyli USA, do Europy trafiła po raz pierwszy 4 lata temu (Gent, Belgia) i dzięki temu mogło uczestniczyć w niej ponad 600 lekarzy weterynarii z całego świata. Tegoroczne wykłady w aulach Uniwersytetu Mediolańskiego (La Statale) również zgromadziły ogromną liczbę uczestników, którzy mogli dowiedzieć się, w jakim kierunku przez ten czas podążyło zarządzanie problemem mastitis. Oczywiście dla nas, członków Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis, są to szalenie interesujące informacje, które postaram się krótko przybliżyć.

Najważniejsza i jednocześnie najtrudniejsza do przełożenia na polskie realia sprawa, to rezygnacja z rozwijania terapii mastitis na rzecz zarządzania problemem oraz bardzo szeroko pojętej profilaktyki. Żaden wykład nie odnosił się bezpośrednio do leczenia. Każdy wykładowca starał się zasugerować, czym można się zająć, w jakim kierunku można pójść, żeby zapalenie wymienia w stadzie bydła mlecznego wziąć pod kontrolę i nauczyć się nim zarządzać. Podejmowane zagadnienia dotyczyły zarządzania legowiskami, rosnącej antybiotykooporności bakterii, immunologii wymienia oraz jakości mleka. I pytanie: immunizować czy tolerować? Takie pytanie padło w tytule już pierwszego wykładu i to ukierunkowało przemyślenia uczestników i przemówienia wykładowców. Zwracając uwagę na krytyczne momenty dla zakażenia i rozwoju mastitis (czyli zasuszenie i okres okołoporodowy), dostępność specyficznych szczepień i znajomość możliwych odpowiedzi wym...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.