Mastitis jako choroba zawodowa krów mlecznych – diagnostyka, profilaktyka i zarządzanie ryzykiem występowania - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mastitis jako choroba zawodowa krów mlecznych – diagnostyka, profilaktyka i zarządzanie ryzykiem występowania

Analiza danych federacyjnych pozwala nam także na określenie momentu laktacji, w który mamy największe problemy, a więc możemy realnie umiejscowić moment wzrostu poziomu komórek somatycznych w czasie. Jeżeli liczba krów, u których rośnie poziom komórek somatycznych, jest obserwowana w pierwszej próbie po porodzie, jest to dla nas wyraźny sygnał, aby przyjrzeć się zasuszeniu. Jest ono szalenie istotnym elementem w każdym przypadku walki z wysokim poziomem komórek somatycznych. Jest to czas, w którym leczenie krów jest nie tylko najtańsze, ale również najefektywniejsze. To, jak zostało wykonane zasuszenie, określa bilans otwarcia wymienia. Pozwala on na odpowiedź, czy sztuka cieli się z zapaleniem, czy zasuszenie przyniosło swój efekt. Tabulogram pozwala nam również wyznaczyć sztuki, które podczas zasuszenia powinny zostać potraktowane dodatkowym zestawem leków, tak aby maksymalnie zwiększyć szansę na zdrową przyszłą laktację.

Profilaktyka

Diagnostyka odpowiada na pytania, z czym walczymy. Następnie przychodzi czas na wdrożenie procedur związanych z zapobieganiem mastitis w naszym stadzie. Mówimy tu wyłącznie o procedurach, ponieważ nasze postępowanie powinno dotyczyć wszystkich zwierząt w naszym stadzie, a nie tylko pojedynczych krów.

Jak zadbać o halę udojową?

Hala udojowa jest często miejscem, w którym dochodzi do zakażenia, zwłaszcza patogenami zakaźnymi. Dój powinien odbywać się na sprzęcie sprawnym, regularnie kontrolowanym, tak aby sam proces doju odbywał się w sposób optymalny. Sprawny sprzęt to jedno, ale równie istotne jest, aby czynności wykonywane na hali udojowej były ustalone tak, aby krowa w sposób komfortowy i optymalny oddawała mleko. Pustodoje czy dój bimodalny są niedopuszczalne. Krowa często sama pokazuje nam, że nie pasują jej dane warunki (przedłużony dój, wynicowania zwieracza strzyku). Praca na hali udojowej powinna mieć swój rytm, jak również być prowadzona w sposób higieniczny.

Dój mleka to produkcja żywności i tak do te...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy