Diagnostyka laboratoryjna chorób świń. Cz. I. Zasady wyboru materiału oraz metod badawczych, pobieranie i przesyłanie próbek do badań - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diagnostyka laboratoryjna chorób świń. Cz. I. Zasady wyboru materiału oraz metod badawczych, pobieranie i przesyłanie próbek do badań

Badania laboratoryjne są nieocenioną pomocą, a często po prostu koniecznością w uzyskaniu ostatecznego rozpoznania choroby. Tylko poprawna, precyzyjna diagnoza pozwala na wprowadzenie skutecznych środków zaradczych obejmujących szeroko pojętą profilaktykę oraz terapię. Są one również przydatne w przypadku poszukiwania przyczyny nagłego obniżenia wyników produkcyjnych. Często zapominamy o tym, że koszt badań laboratoryjnych jest nieporównywanie mniejszy niż potencjalne straty spowodowane przez chorobę lub suboptymalną efektywność produkcji będącą wynikiem nieprawidłowego rozpoznania. Precyzyjne rozpoznanie problemu zdrowotnego w stadzie świń jest zawsze inwestycją o dodatniej stopie zwrotu.

To, czy rozpoznanie potwierdzone badaniami laboratoryjnymi będzie rzeczywiście precyzyjne i użyteczne, zależy od prawidłowej interpretacji wyników badań laboratoryjnych, która jest wypadkową m.in.:

właściwego wybrania próbek do badań,poprawnego ich pobrania,dostarczenia do laboratorium w odpowiednich warunkachoraz wiedzy osoby zlecającej/interpretującej na temat możliwości i ograniczeń poszczególnych metody badawczych.

Konsultacje z laboratorium w przypadku wątpliwości czy pytań pozwalają na zaoszczędzenie nie tylko czasu i pieniędzy, ale również na uniknięcie frustracji wynikającej z otrzymania niemożliwego do interpretacji wyniku badania laboratoryjnego.

Zdefiniowanie celu badania, wybór próbek i metod badawczych

Aby badania laboratoryjne dały optymalne korzyści, lekarz weterynarii powinien, po pierwsze, zdefiniować cel, w jakim przesyła próbki do laboratorium. Nie należy jednak mylić celu badań z kierunkiem badań, bo są to dwie odrębne rzeczy. Cel badań określa to, co chcemy osiągnąć, wykonując badanie laboratoryjne lub inaczej to ujmując – na jakie pytanie wynik badania ma dać odpowiedź. Na tej podstawie wyróżniamy kilka celów badań laboratoryjnych.

Po pierwsze, celem badań może być wykrycie patogenów lub innych czynników (np. toksyny) odpowiedzialnych ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.