Znaczenie mikroflory jelitowej dla stanu zdrowotnego bydła - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znaczenie mikroflory jelitowej dla stanu zdrowotnego bydła

Wpływ mikroflory jelit na homeostazę w organizmie bydła

Jednym z największych problemów na wczesnym etapie hodowli bydła jest śmiertelność nowo narodzonych cieląt z powodu biegunek. Tradycyjnie biegunki u młodych cieląt leczy się za pomocą antybiotyków. Wiadomo, że w organizmie zarówno ludzi, jak i zwierząt znajdują się duże ilości drobnoustrojów, gdzie nieustannie trwa walka oraz występują interakcje i zależności pomiędzy bakteriami korzystnymi i chorobotwórczymi. Flora jelitowa jest swoistym ekosystemem, który bierze udział w utrzymaniu homeostazy w organizmie gospodarza. Bakterie tworzące mikrobiom przewodu pokarmowego przeżuwaczy wchodzą w szczególny, skomplikowany rodzaj współpracy z gospodarzem. Dzięki temu łatwiejsze jest osiągnięcie stabilizacji stanu zdrowotnego cieląt, a korzystne drobnoustroje mogą nawet wpływać na układ odpornościowy zwierzęcia i równowagę energetyczną organizmu. 

Skład mikrobiomu bakteryjnego jest zależny od środowiska zewnętrznego oraz wieku, płci i rasy, czyli też czynników natury genetycznej. Odpowiednia kompozycja drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym ma wpływ m.in. na rzadsze występowanie i mniejszą intensywność biegunek oraz na ich rokowanie. Hodowcy bydła mogą wpływać na skład drobnoustrojów znajdujących się w przewodzie pokarmowym na wczesnym etapie życia cieląt, natomiast u zwierząt dorosłych ich skład jest bardziej ustabilizowany i mniej podatny na zmiany. Korzystne jest stosowanie fermentowanych pasz, probiotyków i prebiotyków. Dzięki tym zabiegom mikroflora może stać się w przyszłości odpowiednio zróżnicowana i stabilniejsza. Jej skład może ulec zmianie również pod wpływem stanu zdrowia zwierzęcia i stosowanej diety. Zaburzenia składu mikroflory zdarzają się najczęściej w wyniku zbyt nagłej zmiany żywienia, a w konsekwencji może to prowadzić nawet do pojawienia się ostrych biegunek u cieląt, u których niejednokrotnie może kończyć się to zejściem śmiertelnym.

Występowanie biegunek w dłuższej perspektywie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.