Wpływ mastitis na rozród bydła mlecznego

Wpływ mastitis na rozród bydła mlecznego

Zaburzenia wpływające na obniżenie płodności to przede wszystkim choroby układu rozrodczego, zaburzenia metaboliczne i kulawizny. Wpływ zapaleń gruczołu mlekowego na osiągane wyniki rozrodu jest często pomijany. Istnieje jednak szereg badań naukowych, które potwierdzają wyraźny negatywny wpływ mastitis na płodność.

Pomimo wielu działań prowadzonych w celu zapobiegania zapaleniom gruczołu mlekowego wpływ mastitis na wskaźniki rozrodu krów pozostaje przedmiotem badań naukowych. Niniejsza praca ma na celu przybliżenie czytelnikowi złożoności tego problemu oraz przedstawienie danych naukowych dotyczących wpływu mastitis na efektywność reprodukcyjną krów.

Wśród przyczyn obniżonych wskaźników płodności dominują choroby układu rozrodczego. Anestrus na tle afunkcji jajników może opóźniać po porodzie czas do pierwszej inseminacji nawet o 22,6 dni (7). Zaburzenia owulacji mogą obniżać odsetek ciąż po pierwszej inseminacji o ponad 18% oraz wydłużać okres międzyciążowy (OMC) średnio o 44 dni (7). Obecność cyst na jajnikach ma wpływ na wydłużenie okresu usługi oraz czasu do skutecznej inseminacji o 20-30 dni (2). Częstą przyczyną obniżonej płodności krów są skutki poporodowego zatrzymania błon płodowych. Maizon i wsp. (14) uważają, że OMC ulega wydłużeniu w następstwie ciężkiego porodu, zatrzymania łożyska lub zapalenia macicy. Wydłużenie okresu do ponownego zacielenia przypisuje się śmierci zarodkowej (4). Następstwem zatrzymania łożyska są ostre lub przewlekłe stany zapalne błony śluzowej macicy, co w konsekwencji prowadzi do: opóźnionego wznowienia lutealnej czynności jajników, torbielowatości jajników, obniżenia wskaźnika ciąż, wzrostu wartości indeksu inseminacyjnego, wydłużenia OMC oraz wzrostu brakowania z powodu niepłodności (10). Wskazuje się, że zapalenie macicy, jako powikłanie zatrzymania łożyska, wydłuża czas do pierwszej inseminacji o 7 dni, obniża wskaźnik zacieleń o 20% oraz obniża okres międzyciążowy o 19 dni (8). Do wymienionych zaburzeń wpływającyc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2625 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.