Mniej zapaleń wymion i zwiększona produkcja mleka – czyli jak podnieść opłacalność hodowli bydła mlecznego?

Mniej zapaleń wymion i zwiększona produkcja mleka – czyli jak podnieść opłacalność hodowli bydła mlecznego?

Leczenie

W leczeniu zapalenia gruczołu mlekowego u bydła powszechnie stosuje się chemioterapeutyki oraz niesteroidowe środki przeciwzapalne. Antybiotyki podaje się parenteralnie lub dowymieniowo. W leczeniu ostrych przypadków klinicznych antybiotyki często podaje się domięśniowo lub dożylnie, ponieważ wprowadzone jedynie dowymieniowo mogą nie dotrzeć do miejsc docelowych, ze względu na zamknięcie przewodów mlecznych wysiękiem zapalnym. Celowość stosowania antybiotyków w leczeniu zapaleń na tle E. coli bywa w ostatnim czasie kwestionowana, ponieważ objawy choroby w głównej mierze wynikają z reakcji organizmu zwierzęcia na działanie endotoksyny i uwolnione czynniki odczynu zapalnego.

Efektywność leczenia colimastitis mieści się zazwyczaj w granicach 50-60%. Należy pamiętać, że kuracja tego samego przypadku chorobowego (tej samej ćwiartki) za pomocą innych preparatów kończy się pozytywnie tylko w mniej więcej 25% przypadków. Przyczyną niskiej efektywności zarówno pierwszej, jak i powtórnej terapii, oprócz oporności bakterii, jest niesprawność układu obronnego wymienia krowy, opartego na fagocytozie.

Profilaktyka swoista

Szczepienie może odegrać ważną rolę w programach kontroli zapalenia gruczołu mlekowego, choć brak jest stosunkowo obszernych i dobrze skontrolowanych badań terenowych nad skutecznością szczepień. W latach 80. XX wieku opracowano wiele szczepionek na podstawie szczepu J5 bakterii Escherichia coli i mimo wykazywania przez nie zdolności złagodzenia objawów klinicznych oraz skrócenia okresu zakażenia, nie udało się uzyskać z ich pomocą zredukowania liczby zapaleń gruczołu mlekowego (IMI). Po szczepieniu następuje zwiększona produkcja przeciwciał klasy IgG, szczególnie znacząca dla klasy IgG2, która wspiera wzmożoną opsonizację i fagocytozę.

Może również prowadzić do seroneutralizacji lipopolisacharydów, dzięki produkcji specyficznych antygenów anty-LPS. Jest to bardzo istotne, gdyż właśnie LPS jest toksyczny – uwalniany z komórki bakte...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy