Kryteria wyboru dla zastosowania selektywnej terapii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Kryteria wyboru dla zastosowania selektywnej terapii

Ryc. 1. Ilustruje konieczność zmiany nawyków w terapii zakażeń nicieniami żołądkowo-jelitowymi oraz potrzebę praktycznych i wiarygodnych kryteriów wdrażania selektywnej terapii tych inwazji

Jak pokazano na ryc. 1, musimy mieć wiarygodne kryteria specyficzne dla stada i krowy, jeśli chcemy wdrożyć selektywne leczenie w stadach mlecznych. W rzeczywistości potrzebujemy kryteriów specyficznych dla stada, aby zidentyfikować stada zagrożone, tj. te, które mogą doświadczyć strat z powodu nicieni żołądkowo-jelitowych, oraz potrzebujemy kryteriów specyficznych dla krowy, aby odpowiednio wybrać krowy do leczenia, tj. krowy mleczne, które odnoszą korzyści, a zatem mają wzrost wydajności po podaniu środka przeciwrobaczego. Stosowanie kryteriów specyficznych dla krów jest jedynym sposobem wdrożenia strategii selektywnej w dane stado mleczne.

Przeprowadzono wiele badań, aby spróbować zidentyfikować te kryteria. W ramach tych badań kryteria zostały przetestowane w odniesieniu do ich zdolności do przewidywania zysku w wydajności po leczeniu. Podsumowanie aktualnej wiedzy przedstawiono w formie tab. 1.

Kryteria na poziomie krowy

Kryteria oparte na analizie laboratoryjnej takie jak:

badanie kału,pomiar pepsynogenu,poziom ODR dla indywidualnej krowy mierzony w surowicy lub mleku.

Kryteria oparte o parametry zootechniczne takie jak:

stadium laktacji,lubwydajność mleczna.

Należy wyróżnić dwa rodzaje kryteriów:

Kryteria na poziomie stada

➤ Poziom przeciwciał przeciwko Ostertagia mierzony w mleku zbiorczym (test ELISA na próbce mleka zbiorczego; wynik wyrażony jako Optical Density Ratio, ODR). Chociaż test ten cieszy się dużą popularnością w terenie, istnieją istotne ograniczenia w jego interpretacji.

➤ Udział wypasanej trawy w diecie krów. Larwy zakaźne nicieni żołądkowo-jelitowych znajdują się w trawie. Dlatego też spodziewalibyśmy się, że poziom narażenia na te pasożyty jest dodatnio skorelowany z ilością trawy spożywanej podczas wypasu. W z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2380 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.