Badanie sekcyjne w 10 krokach - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie sekcyjne w 10 krokach

Badanie sekcyjne jest procedurą wymagającą zarówno umiejętności technicznych, jak i wiedzy na temat anatomii, fizjologii i patologii. Dzięki autopsji możemy określić prawdopodobną przyczynę zgonu oraz uzyskać wiele informacji niedostępnych podczas badania klinicznego czy diagnostyki laboratoryjnej.

W przypadku zwierząt gospodarskich, u których choroby często mają charakter endemiczny, badanie to ma dodatkowe znaczenie. Nie tylko pozwala na potwierdzenie lub wykluczenie przyczyny zgonu pojedynczego zwierzęcia, ale często umożliwia wprowadzenie działań prewencyjnych i skutecznego leczenia u pozostałych osobników.

Sekcja w celu diagnostyki chorób układu oddechowego

Jedną z najczęściej występujących zbiorowo chorób u bydła jest Zespół Oddechowy Bydła (BRD). Zwykle przybiera formę endemicznych wybuchów, dotykających młode zwierzęta i charakteryzujących się różnorodną zakaźnością i śmiertelnością. Problem dotyczy zarówno ferm prowadzących tucz, jak i gospodarstw o profilu mlecznym, powodując duże straty ekonomiczne. Choroba z reguły ma charakter zakaźny, jednak jej pojawienie się może być związane z czynnikami środowiskowymi lub błędami w zarządzaniu.

Badanie sekcyjne ukierunkowane na układ oddechowy jest najczęściej wykonywane w dwóch przypadkach:

W sytuacji gdy objawy kliniczne ewidentnie wskazują na chorobę układu oddechowego jako na przyczynę zgonu. Wtedy głównym celem badania sekcyjnego nie jest określenie bezpośredniej przyczyny zgonu, a wykrycie, jaki patogen może być odpowiedzialny za wybuch choroby.Kiedy mamy do czynienia ze śmiercią zwierzęcia bez wyraźnych objawów klinicznych ze strony układu oddechowego, jednak czynniki predysponujące wskazują na taką właśnie przyczynę zgonu. Mowa tutaj głównie o nieprawidłowych warunkach utrzymania, błędach w zarządzaniu i innych czynnikach stresogennych. W takim wypadku warto wziąć również pod uwagę informacje na temat historii chorób w stadzie. W sytuacji, gdy podczas szybkich oględzin układu oddechoweg...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.