Ból – możliwości jego zwalczania oraz sedacja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból – możliwości jego zwalczania oraz sedacja

Ból jest odczuciem powstającym na skutek stymulacji wyspecjalizowanych zakończeń nerwowych, których zagęszczenie znajduje się m.in.: w skórze, na błonach śluzowych, w jamach ciała i w jamach stawowych. Do stymulacji tych zakończeń najczęściej dochodzi na skutek powstania stanu zapalnego, urazu lub działania szkodliwego czynnika fizycznego. Receptory bólowe (nocyreceptory), umieszczone w organizmie żywym, odpowiadają na bodziec poprzez wysłanie impulsu wzdłuż włókien nerwowych w rdzeniu kręgowym, do ośrodka w mózgu, który interpretowany jest subiektywnie jako ból. Przetworzenie tych informacji zapobiega dalszemu nasileniu odczucia bólu, a także uczy unikania sytuacji go powodujących.

Konie niejednokrotnie maskują objawy bólowe, szczególnie jeśli znajdą się w sytuacji dużego zagrożenia czy stresu. Podczas pracy z koniem z reguły dochodzi do przeoczenia pierwszych oznak dyskomfortu, a odmienne zachowanie konia traktuje się jako wyraz niechęci do współpracy. Z kolei zwiększenie zaangażowania zwierzęcia do aktywności może być przyczyną powstania poważnych kontuzji. Dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie symptomów bólu i wprowadzenie odpowiedniej terapii, która pozwoli zwierzęciu na powrót do prawidłowego funkcjonowania. Ponadto przyspieszenie metabolizmu i upośledzenie odpowiedzi immunologicznej, jako skutek nieprzemijającego odczucia bólu, może doprowadzić do spadku masy ciała i opóźniać gojenie się powstałych obrażeń.

Konie manifestują ból poprzez szeroki wachlarz zachowań, takich jak:

niepokój,pocenie się,częstsze leżenie,stanie z opuszczoną głową,sztywna postawa,rozszerzone źrenice,szkliste oczy,rozszerzone nozdrza,drżenia mięśniowe,przyspieszony oddech i tętno,niechęć do ruchu,nieprawidłowe ułożenie kończyn,objawy kolkowe,zmniejszenie apetytu.

Odpowiednie postępowanie przeciwbólowe odgrywa istotną rolę w leczeniu rozmaitych dolegliwości. Do najczęstszych schorzeń wywołujących ból u koni należą: stany zapalne, ostre urazy, nieprawidłowości w układzi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2617 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.