Bakteryjne zapalenia płuc u świń – charakterystyka i rozpoznawanie - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Bakteryjne zapalenia płuc u świń – charakterystyka i rozpoznawanie

Choroby układu oddechowego świń są jedną z najpoważniejszych przyczyn strat, zwłaszcza w okresie odchowu prosiąt i warchlaków. Z jednej strony straty te są związane z padnięciami będącymi skutkiem ostrych procesów chorobowych, a z drugiej strony z obniżonymi przyrostami masy ciała świń związanymi z przewlekłym przebiegiem zakażeń. Wśród możliwych zaburzeń w układzie oddechowym na pierwsze miejsce pod względem częstości występowania oraz istotności wysuwa się zapalenie płuc.

Terminem zapalenie płuc (łac. pneumonia, pneumonitis) określa się typ reakcji zapalnej, która jest ukierunkowana na elementy strukturalne tkanki płucnej, w tym przede wszystkim ściany pęcherzyków płucnych. W praktyce zapalenie płuc zwykle przebiega jednocześnie ze stanem zapalnym dolnych dróg oddechowych – oskrzeli i oskrzelików. Taki stan jest określany mianem zapalenia odoskrzelowego, inaczej bronchopneumonia.

Pośród klinicznych objawów, które są uważane za typowe dla zapalenia płuc, możemy wymienić: kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, a także objawy ogólne, takie jak: brak apetytu, osłabienie i gorączkę. U świń podczas ostrego przebiegu zapalenia płuc zaznacza się także niewydolność krążenia w postaci sinicy tarczy ryja, małżowin usznych, kończyn, a później skóry całej powierzchni ciała. Rozpoznawanie zapaleń płuc opiera się na danych z wywiadu (w tym analizie wyników produkcyjnych), wynikach badania klinicznego, zaobserwowanych podczas badania sekcyjnego zmian makroskopowych oraz wynikach badań laboratoryjnych, w tym bakteriologicznych i histopatologicznych.

Zapalenie płuc – czynnik bakteryjny

Do bakteryjnych czynników pierwotnych zapalenia płuc u świń zaliczamy przede wszystkim Mycoplasma hyopneumoniae i Actinobacillus pleuropneumoniae, ale również Bordetella bronchiseptica, niektóre szczepy Pasteurella multocida oraz Salmonella Choleraesuis. Z kolei wśród czynników bakteryjnych, które uaktywniają się po wcześniejszym zakażeniu czynnikiem pierwotnym lub u zwierząt z o...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.