Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u koni – ujęcie praktyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u koni – ujęcie praktyczne

Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej, wykonywane przez powłoki skórne, w wielu klinikach stało się integralną częścią badania koni w przypadku podejrzenia chorób morzyskowych (1). Jest to badanie bezbolesne, nieinwazyjne oraz szybkie. Pozwala uzupełnić wstępną diagnozę, postawioną na podstawie badania klinicznego i rektalnego, a także ustalić dalsze postępowanie w postaci leczenia zachowawczego lub chirurgicznego. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej ma duże znaczenie u zwierząt, u których badanie rektalne nie może zostać przeprowadzone ze względu na ich rozmiar, np. u źrebiąt lub koni miniaturowych, a także u zwierząt nie poddających się badaniu rektalnemu (1, 2). Umożliwia również ocenę struktur anatomicznych niedostępnych do badania (np.: żołądek, bliższe odcinki jelit, wątroba, śledziona) przy zastosowaniu metod klinicznych oraz ilości i jakości płynu otrzewnowego (2). Obrazowanie ultrasonograficzne nie tylko daje informacje o strukturze narządów, ale także o ich wielkości czy grubości (w przypadku ściany jelita), ułożeniu struktur jamy brzusznej względem siebie, a przede wszystkim pozwala na ocenę funkcji (takich jak motoryka jelit) w czasie badania. Jest też przydatne podczas wykonywania biopsji narządów miąższowych oraz punkcji jamy otrzewnowej (abdominocenteza) (1). Badania Klohnena i wsp. (1996) wykazały stuprocentową czułość opisywanej metody w ocenie patologii w obrębie jelit cienkich, podczas gdy czułość badania rektalnego w tym zakresie to tylko 50% (2). W przypadku diagnozowania konia z objawami morzyskowymi przydatny jest protokół szybkiego badania ultrasonograficznego (Fast Localized Abdominal Ultrasonography of Horses – FLASH). Czas procedury wynosi 10-15 minut, pozwala ona na ocenę najważniejszych struktur i ustalenie dalszego postępowania (2, 3).

Celem artykułu jest przedstawienie zasad szczegółowego badania ultrasonograficznego jamy brzusznej przez powłoki skórne, określenie prawidłowej topografii oraz protokołu badania FLASH.
...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.