Badanie moczu w diagnostyce laboratoryjnej chorób przeżuwaczy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie moczu w diagnostyce laboratoryjnej chorób przeżuwaczy

pH moczu

U przeżuwaczy mocz jest zasadowy i jego pH waha się w zakresie 7,0-8,5. W stanach patologicznych dochodzi do zmian odczynu moczu. W zaawansowanym stadium lewostronnego przemieszczenia trawieńca u bydła, pomimo istniejącej zasadowicy metabolicznej hipochloremicznej, obserwujemy kwaśne pH moczu. Jest to tzw. paradoksalna kwasica (aciduria paradoxa), która jest wynikiem nerkowej kompensacji zasadowicy metabolicznej. Hipowolemia występująca w przemieszczeniu trawieńca stymuluje produkcję aldosteronu, czego następstwem jest zatrzymanie w organizmie sodu i wody. Wskutek niedoboru chloru w nerkach z moczu jest zwrotnie absorbowany wodorowęglan, a przy jednoczesnym niedoborze potasu zastępczo wydalany jest jon wodorowy, co prowadzi do obniżenia pH moczu.

Kontrolowanie kwaśnego pH moczu u krów zasuszonych i otrzymujących jednocześnie dodatek soli gorzkich zapobiega wystąpieniu po porodzie porażenia poporodowego i zaburzeń wapniowo-zależnych. Jeżeli różnica kationowo-anionowa DCAD (ang. dietetary cation anion difference) jest obniżona ze 100 do -150 mEq/kg suchej masy paszy, to jednocześnie obniża się pH moczu z 8,0-8,5 do 6-7. Łagodna, kontrolowana kwasica żwacza u krów zasuszonych pozwala na utrzymanie prawidłowego stężenia wapnia we krwi w momencie porodu.

Gęstość względna moczu (ciężar właściwy w g/ml)

Istotnym parametrem w analizie moczu jest jego gęstość. Praktycznie u wszystkich zwierząt wartość ta waha się w szerokim zakresie od 1,028 do 1,095 g/mL. Jest to jeden z ważniejszych punktów odniesienia, bez którego nie jest możliwa ocena pozostałych parametrów analitycznych, tj.: oceny właściwości chemicznych i oceny mikroskopowej osadu. Gęstość moczu najlepiej jest określać przy pomocy urometru lub refraktometru. Ocena gęstości moczu przy pomocy gotowych testów paskowych jest mało precyzyjna i praktycznie niezalecana. Powstający w kłębuszkach nerkowych mocz pierwotny ma gęstość w zakresie od 1,008 do 1,010 g/mL. Wydalanie moczu ostatecznego o ta...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy