Analiza moczu jako niezbędna procedura w diagnostyce chorób układu moczowego u koni - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Analiza moczu jako niezbędna procedura w diagnostyce chorób układu moczowego u koni

Badanie ogólne moczu w praktyce

Najłatwiejszy sposób pobrania moczu od konia to jego złapanie podczas naturalnego aktu mikcji. Jeśli jednak materiał ma być poddany badaniu mikrobiologicznemu, konieczne jest pobranie moczu przez sterylne cewnikowanie. Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Diagnostyki Laboratoryjnej z 2019 roku rekomenduje się wykonanie analizy moczu w ciągu 2 h od momentu pobrania próbki, przechowywanej w temperaturze pokojowej. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, mocz można zbadać w ciągu 4 h pod warunkiem, że próbka była przechowywana w temp. 2-8°C (1). Badanie ogólne moczu opiera się na ocenie parametrów fizycznych, ocenie parametrów biochemicznych oraz badaniu mikroskopowym osadu moczu.

W celu wykonania podstawowego badania ogólnego moczu potrzeba ok. 10 ml materiału. Lekko wymieszany mocz przelewa się do przezroczystej probówki stożkowej (ryc. 1) i dokonuje oceny:

barwy,klarowności,ciężaru właściwego (przy użyciu refraktometru)

oraz

pozostałej oceny fizykochemicznej przy użyciu pasków odczynnikowych (ryc. 2).

Po wstępnej analizie mocz jest wirowany z przyspieszeniem 400-450 g przez 5 minut (2). Takie warunki wirowania pozwalają na optymalne zagęszczenie osadu bez uszkodzenia elementów upostaciowanych moczu. Po wirowaniu supernatant jest ostrożnie odciągany pipetą (np. Pasteura), tak aby na dnie probówki zostało ok. 0,5-1 ml osadu. Optymalne jest uzyskanie dwudziestokrotnego zagęszczenia próbki [objętość moczu (ml)/20 = objętość osadu (ml)]. Nie zaleca się zlewania supernatantu poprzez dekantację, ponieważ grozi to utratą ważnych diagnostycznie elementów upostaciowanych moczu (1). Supernatant jest materiałem, który służy do dalszej analizy ilościowej białka, glukozy, kreatyniny oraz innych parametrów przy użyciu analizatorów biochemicznych. Kroplę wymieszanego osadu nakłada się na szkiełko podstawowe i przykrywa szkiełkiem nakrywkowym. Osad moczu jest oglądany przy użyciu obiektywu 40x, a wynik podaje się jako śr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.