Aktywność biologiczna ZEN i jej wpływ na mikrobiotę jelit u niedojrzałych płciowo loszek - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aktywność biologiczna ZEN i jej wpływ na mikrobiotę jelit u niedojrzałych płciowo loszek

Żywienie jest jednym z ważniejszych elementów odgrywających dużą rolę w produkcji organizmu, sterującym wzrostem i rozwojem, budową, płodnością, wskaźnikami reprodukcyjnymi, czyli: liczbą i masą potomstwa, zdrowiem zwierząt, jakością produktu końcowego. Ważny wydaje się w tym również udział białka, tłuszczu, składników mineralnych, czyli tak zwanych składników funkcjonalnych, do których zaliczamy kwasy tłuszczowe czy cholesterol. Oprócz ruchu i rozmnażania jest to fundamentalny aspekt życia. Można to również uznać za permanentny czynnik o działaniu terapeutyczno-prewencyjny (15).

Istotne wydaje się również rodzaj oraz jakość paszy, które wpływają na koszt ich produkcji. Bilansowaniem poszczególnymi składnikami pokarmowymi oraz ich dostępnością dla zwierząt, szczególnie monogastrycznych, można znacząco ograniczyć wydalanie niewykorzystanych składników pokarmowych oraz zanieczyszczenie środowiska, będące efektem produkcji zwierzęcej.

Wzrost każdego organizmu zależy od przetwarzania i przyswajania pokarmu, szczególnie białek, oraz podtrzymywania odporności immunologicznej (34).

Ilość i jakość pobranej paszy od dawna wiązano ze wzrostem zwierząt, ale dopiero w połowie zeszłego stulecia zauważono współzależność pomiędzy ilością pobranych pasz, efektywnością ich przetwarzania (konwersji) w ciało zwierzęcia i wzrostem zwierzęcia. Ilościowe i jakościowe zasady konwersji materii i energii w organizmach zwierząt opracowane zostały w czasach Międzynarodowego Programu Biologicznego (lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych XX wieku). Prace Kleibera (1968) stworzyły zręby bioenergetyki zwierząt, ale również teoretyczne podstawy optymalizacji żywienia zwierząt.

Dzisiaj wiemy, że białko pokarmowe musi być nie tylko strawione i przyswojone, ale musi również zaspakajać potrzeby żywieniowe flory bakteryjnej przewodu pokarmowego zwierzęcia oraz być źródłem peptydów regulacyjnych, np. immunomodulacyjnych czy antybakteryjnych i antywirusowych (34).

Duży odse...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.