Retrospektywna ocena 32 stabilizowanych zewnętrznie przypadków złamania miednicy u psów oraz propozycja klasyfikacji

Retrospektywna ocena 32 stabilizowanych zewnętrznie przypadków złamania miednicy u psów oraz propozycja klasyfikacji

W grupie leczonych zwierząt stosowano szeroki zakres konfiguracji stabilizatorów, co skłoniło autorów do wprowadzenia systemu klasyfikacji do opisu stosowanych konstrukcji ram. Klasyfikacja ta wykorzystuje notację alfanumeryczną do wyrażenia liczby grotowkrętów umieszczanych w każdej z zalecanych lokalizacji oraz informacji o rodzaju połączenia pomiędzy obydwoma połówkami miednicy. Informacje są podawane od lewej do prawej, patrząc na ramę stabilizatora z góry.

W proponowanej klasyfikacji każdą połówkę miednicy podzielono na trzy segmenty (ryc. 1).

Segment I: talerz biodrowySegment II: trzon kości biodrowej i panewka stawu biodrowegoSegment III: kość kulszowa

Każdemu segmentowi towarzyszy liczba wskazująca na to, ile grotowkrętów wprowadzono w tej lokalizacji. W alfanumerycznym szeregu opisu obu połówek miednicy zawarta jest informacja o tym, w jaki sposób grotowkręty zostały połączone z belkami łączącymi w obrębie każdej z półmiednic. Połączenia te są stosowane w pięciu odmiennych typach konstrukcji ramy, z których każdy oznaczany jest symbolem wielkiej litery (fot. 2).

Typ T: pojedyncza belka łącząca grotowkręty umieszczone na obu talerzach biodrowych.Typ C: belki łączą między sobą grotowkręty talerza biodrowego i guza kulszowego jednej półmiednicy oraz grotowkręt umieszczony na talerzu biodrowym po stronie przeciwnej.Typ O: belki łączą grotowkręty obydwu półmiednic wokół obwodu.Typ L: belki łączą ze sobą grotowkręty jednej półmiednicy oraz grotowkręt guza kulszowego po stronie przeciwnej.Typ X: belki łączą grotowkręty wokół obwodu, z połączeniem krzyżowym pomiędzy grotowkrętami w wierzchołkach czworoboku.

Poniższy przykład ilustruje opis alfanumeryczny zastosowany w tym opracowaniu. W konfiguracji: „I2.II1.III1.X.I1.II0.III1.”, kod alfanumeryczny wskazuje, co następuje:

Po stronie lewej (lewa półmiednica):

Dwa grotowkręty zostały umieszczone w talerzu biodrowym.Jeden grotowkręt umieszczono na trzonie kości biodrowej.Jeden grotowkręt umi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy