Podróżowanie z psem
Co, gdy problemem jest jednak środek transportu?
Jeżeli problem z podróżowaniem psa nie dotyczy choroby lokomocyjnej, tylko strachu związanego ze środkiem transportu, powinno się rozpocząć terapię behawioralną, którą należy wesprzeć o wdrożenie suplementacji poprawiającej nastrój zwierzęcia.
Feromony to substancje naturalne, cechujące się gatunkową swoistością. Feromony uspakajające są naturalnie uwalniane przez karmiące suki. Można je zastosować zarówno u zwierząt zdrowych, jak i starszych lub chorych. Reakcja zwierząt na ich użycie jest bardzo indywidualna. U niektórych powodują natychmiastowy efekt, u innych potrzebny jest dłuższy czas terapii. Nie powodują one efektów ubocznych, o czym warto pamiętać w przypadku pacjentów chorujących lub starszych, u których włączenie farmakoterapii jest niepożądane ze względu na stan zdrowia.
ADAPTIL zawiera syntetyczne analogii psich feromonów uspakajających (D.A.P.). W sprzedaży znajduje się on formie: dyfuzora, obroży, sprayu i tabletek. W przypadku lęku związanego z podróżą najlepszym rozwiązaniem jest połączenie obroży, sprayu i tabletek ADAPTIL. Obroża z feromonami oferuje stały komfort w pomieszczeniu i na zewnątrz. Spray należy rozpylić na 15 minut przed wprowadzeniem psa do samochodu, transportera czy kenelu.
Nutraceutyk to każda substancja biologicznie aktywna mogąca wzmacniać, osłabiać lub modyfikować funkcje fizjologiczne i metaboliczne ustroju, a tym samym korzystnie wpływać na organizm. Stanowi środek spożywczy (suplement diety), który łączy w sobie wartości żywieniowe oraz cechy środków farmaceutycznych.
Wśród nich są także substancje mające działanie anksjolityczne. Jednym z takich związków, budzącym ostatnio zainteresowanie, jest alfa-kazozepina – peptyd obecny w mleku krów.
Alfa-kazozepina, podobnie jak benzodiazepiny, działa na receptory GABA i niektóre badania potwierdzają, że substancja ta jest równie skuteczna jak selegilina w przypadkach leczenia psów cierpiących z powodu niepokoju. Alfa-kazozepina jest dostępna w formie preparatu dla psów i kotów w preparacie Zylkene. Składniki produktów uczestniczą w prawidłowym funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, działają w naturalny sposób i nie wywołują uzależnienia. Produkowany jest w formie tabletek podawanych doustnie wg wagi psa w pojedynczej dawce na 1-2 dni przed planowaną podróżą, a najlepiej na 5-7 dni wcześniej.
Główne substancje aktywne – biopeptydy z białka ryb, L-tryptofan i L-teanina działają w obrębie ośrodkowego układu nerwowego poprzez trzy różne mechanizmy, tj. wzmożenie aktywności mózgowych fal alfa odpowiadających za stan odprężenia, wspomaganie przekaźnictwa GABA-ergicznego, co sprzyja osiągnięciu stanu uspokojenia i ogranicza odczuwanie lęk i jako prekursor serotoniny – tzw. „hormon szczęścia”, który wpływa na poprawę nastroju i zmniejszenie niepokoju. Synergiczne działanie substancji aktywnych pozwala na uzyskanie stanu relaksu, odprężenia, równowagi nastroju, powoduje złagodzenie odczuwania lęku i niepokoju.
L-tryptofan – aminokwas egzogenny, który ogranicza uczucie napięcia nerwowego u zwierząt. Jest aminokwasem egzogennym niezbędnym do syntezy melatoniny: hormonu odpowiedzialnego za rytm snu i czuwania oraz serotoniny: jednego z najważniejszych neurotransmiterów regulujących sen, samopoczucie oraz wpływającego na nastrój. Suplementacja diety zwierzęcia L-tryptofanem korzystnie wpływa na jego zachowanie, łagodząc objawy związane z wszelkimi reakcjami lękowymi. Dawkowanie u psów to średnio 25 mg/kg m.c. co 12 godzin.
Melatonina – hormon regulujący rytm snu i czuwania. Wykazano w licznych badaniach naukowych, że melatonina ułatwia zasypianie, poprawia jakość snu, zmniejsza liczbę przebudzeń w nocy oraz pomaga w ponownym zasypianiu. Szczególną skuteczność wykazuje w zespole opóźnionej fazy snu, czyli w takich przypadkach, kiedy przesunięte są fazy sen – czuwanie.
GABA (kwas gamma–aminomasłowy) – jeden z głównych neuroprzekaźników, wzmaga uczucie odprężenia oraz wpływa na zmniejszenie objawów lękowych. Jest pomocny przy trudnościach z zasypianiem i przebiegiem odpoczynku nocnego. Pozwala lepiej zregenerować organizm, stabilizuje ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko występowania skurczy mięśniowych podczas wysiłku fizycznego.
Kompleks witamin z grupy B – grupa witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego. Łagodzą napięcie nerwowe, poprawiają nastrój i sprawność intelektualną.
Produkty oparte o naturalne składniki są pomocne w problemach behawioralnych i sytuacjach stresowych, ale nie działają w sposób natychmiastowy (tak jak niektóre farmaceutyki), a efekty i szybkość działania mogą się różnić w zależności od osobnika. Z tego powodu, żeby uzyskać zadowalający efekt działania polecane jest ich stosowanie przez dłuższy czas (2-3 miesiące).
Produkty zawierające te substancje występują na rynku w różnej formie podania, m.in.: KalmVet w formie kapsułek twist off, Aptus Relax w formie smakowitych kęsów, KalmAid w płynie, Vetfood For Calm w formie kapsułek z proszkiem i wiele innych.
Dobór odpowiedniego leku psychotropowego przez lekarza weterynarii powinien odbywać się w oparciu o ocenę i rozpoznanie zaburzenia w konsultacji z behawiorystą.
Leki anksjolityczne są stosowane przede wszystkim w leczeniu zaburzeń emocjonalnych. Ośrodkowe działanie anksjolityków sprowadza się do wpływów przeciwlękowych, tłumienia nadmiernego napięcia i agresywności, a także uspokojenia oraz czasem snu. Poszczególne leki anksjolityczne mają zbliżone właściwości farmakologiczne, ale różnią się siłą działania.
W lecznictwie największą rolę odgrywają pochodne benzodiazepiny. Mogą być podawane doraźnie. Nasilają działanie GABA, jako hamującego neuroprzekaźnika, co decyduje o zniesieniu lęku. Podaje się je na 30-60 minut przed podróżą i dostosowuje dawkę do efektu przy kolejnych podróżach, w zależności od reakcji. Czas do wystąpienia działania, dawka i czas trwania efektu są kwestią indywidualną. Wywołują one efekt amnezyjny, co może dawać korzystny efekt u psów, które przeżyły traumę w czasie podróży. Jednak należy pamiętać, że ten sam efekt może zaburzać proces uczenia w czasie sesji celowej modyfikacji behawioralnej. Do działań ubocznych zalicza się również: ospałość, nadmierne łaknienie, zwiotczenie mięśni. Efekt nadmiernego apetytu można wykorzystać w terapii behawioralnej u zwierząt ze stresogennym brakiem łaknienia, gdy elementem programu behawioralnej zmiany zachowania jest podawanie przekąsek.
Należy pamiętać, że zastosowanie poniższych leków jest niezgodne z ich rejestracją lub jest pozarejestracyjne. Są to leki dla ludzi, które z braku odpowiedników weterynaryjnych mogą być stosowane u zwierząt. Lekarz weterynarii powinien poinformować o tym fakcie właściciela zwierzęcia przed rozpoczęciem farmakoterapii.
- Diazepam (Relanium, Valium – niedostępny w Polsce, Reladorm – prep. złożony) – 0,5-2,20 mg/kg m.c. stosownie do potrzeb (co 6 godzin),
- Klonazepam(Clonazepanum, Rivotril) – 0,1-1,0 mg/kg m.c p.o. co 8-12 godzin,
- Alprazolam (Xanax, Alprazolam, Alzam) – 0,01-0,1 mg/kg m.c./dzień co 8-12 godzin,
- Klorazepan (Cloranex) – 0,55-2,2 mg/kg m.c. p.o. co 8-24 godziny.
- Leki alfa-adrenergiczne – azapirony. Jedynym przedstawicielem tej grupy jest buspiron, który ma lekkie działanie przeciwlękowe. Buspiron działa na pre- i postsynaptyczne receptory serotoninowe jako agonista lub częściowy agonista, ma również działanie dopaminergiczne. Wskazania obejmują lęk o niskim natężeniu. Buspiron (Buspar, Spamilan) – 0,5-1,0 mg/kg m.c. co 12 godz.
Do leków anksjolitycznych o działaniu alfa 2-agonistów, które swe zastosowanie mogą znaleźć przed podróżą u lękliwych psów, zaliczamy deksmedetomidynę. Hamuje ona uwalnianie transmiterów z zakończeń presynaptycznych z neuronów. Związanie z receptorami postsynaptycznymi i ich pobudzanie powoduje hamowanie uwalniania przekaźnictwa neuronalnego w następstwie hamowania uwalniania przekaźników. Efektem takiego działania jest obniżenie przekaźnictwa układu sympatycznego, uspokojenie psychiczne oraz zmniejszona podatność na bodźce lękowe u zwierząt. Deksmedetomidyna jest substancją czynną w preparacie Sileo.
Sileo 0,1 mg/ml żel do stosowania w jamie ustnej 125 mikrogramów/m2. Strzykawką doustną zawierającą Sileo można odmierzać produkt w ilości po 0,25 ml. Produkt należy podawać na błonę śluzową jamy ustnej psa pomiędzy policzkiem a dziąsłem. Pierwszą dawkę należy podać przed podróżą. Jeżeli pies podczas podróży ponownie zaczyna wykazywać objawy niepokoju lęku, żel można podać ponownie po upływie 2 godzin od poprzedniej dawki. Można go podawać maksymalnie 5 razy w czasie trwania podróży.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Przyczyny problemów z racicami Przyczyny chorób racic są zróżnicowane, a większość stanów chorobowych posiada wieloczynnikową etiologię. Ogólnie wyróżnia się czynniki predysponujące i wywołujące. Dalej można wyróżnić kilka grup czynników: genetyczne, środowiskowe, żywieniowe oraz czynniki bakteryjne (8). Czynniki osobnicze Czynniki osobnicze są to wrodzone indywidualne cechy czy właściwości danego osobnika wpływające na zdrowotność racic, na przykład: […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]