Ból ‒ nieodłączny towarzysz osteochondrozy kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ból ‒ nieodłączny towarzysz osteochondrozy kotów

Postępowanie diagnostyczne przy osteochondrozie

Właściwe rozpoznanie osteochondrozy wymaga przeprowadzenia szeregu badań i testów. Uzależnione jest także od dostępu do pełnej historii choroby. Postępowanie diagnostyczne powinno obejmować następujące elementy:

1) przeprowadzenie pełnego badania klinicznego, ortopedycznego i neurologicznego, w tym analizę chodu zwierzęcia i poruszania się (analiza parametrów kinematycznych),2) przeprowadzenie badania radiologicznego obszaru objętego procesem chorobowym,3) przeprowadzenie zaawansowanych badań obrazowych jak: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, scyntygrafia,4) przeprowadzenie badań hematologicznych i biochemicznych surowicy (aktywność kinazy kreatynowej, poziomu elektrolitów) oraz badań płynu stawowego,5) przeprowadzenie badań elektrodiagnostycznych: elektromiografia, przewodnictwo nerwowe, badanie potencjałów wywołanych wraz z powtarzaną stymulacją nerwów,6) wykonanie biopsji mięśni z uwzględnieniem badania histopatologicznego i histochemicznego,7) przeprowadzenie badań dodatkowych: opukiwanie mięśni, badania serologiczne w kierunku niektórych patogenów (np. Neospora, Toxoplasma), pomiar poziomu przeciwciał dla receptora acetylocholinowego, immunohistochemia i badania molekularne.

Łagodzenie bólu u kotów z osteochondrozą

Leczenie pacjentów z osteochondrozą nie jest łatwe. U większości kotów z tą chorobą wdrażane jest postępowanie multimodalne, co oznacza, iż w terapii stosowane są różne leki i techniki, których synergistyczne działanie ma za zadanie przyniesienie ulgi pacjentowi. Kompleksowy program terapeutyczny zaczyna się od leczenia bólu, aby zapewnić powodzenie przy wdrażaniu wszystkich innych form opieki wspomagającej.

Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych, chondroprotetyków oraz stosowania terapii wspomagającej. Obok terapii farmakologicznej pacjentom można podawać nutraceutyki tj. preparaty, nie będące lekami, wyprodukowane w postaci cz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.