Zmiany sezonowości pór roku wpływają na zachowanie i zdrowie zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zmiany sezonowości pór roku wpływają na zachowanie i zdrowie zwierząt

Zmiany sezonowości pór roku

Zmiany sezonowości pór roku mają wpływ na zdrowie i samopoczucie zwierząt domowych. Wzmożona aktywność populacji ektopasożytów, a także pojawianie się nowych, egzotycznych gatunków i chorób przez nie przenoszonych stanowią wyzwanie zarówno dla lekarzy weterynarii, jak i właścicieli czworonogów.

W ramach edukowania na temat zmian sezonowości pór roku międzynarodowa grupa lekarzy weterynarii i naukowców zjednoczyła się w kampanii społecznej Protect Our Future Too (#Protectourfuturetoo), która właśnie wystartowała równolegle w ponad 30 krajach. Eksperci z 21 krajów wspólnie doszli do wniosku, że cieplejsze pory roku i stopniowy wzrost średnich temperatur mają negatywny wpływ na samopoczucie naszych czworonogów, a rosnąca z każdym sezonem aktywność pasożytów stwarza nowe zagrożenia dla zdrowia zwierząt i ich właścicieli.

Dłuższe lata i łagodne zimy są przyjemne nie tylko dla nas, ale też dla całej populacji ektopasożytów ‒ stwierdza Dr Eric Morgan z University of Bristol.

Z każdym rokiem kleszcze, pchły czy komary zajmują coraz większe obszary, są obecne nie tylko w lasach, ale też w miejskich parkach i naszych przydomowych ogrodach. Wydłuża się też okres ich aktywności, np. kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy są obecne od bardzo wczesnej wiosny nawet do końca grudnia. Lekarze spodziewają się również migracji do Europy Środkowej nowych gatunków ektopasożytów, które przybywają z ptakami migrującymi, a to oznacza pojawienie się nowych patogenów i chorób przez nie wywoływanych.

Zaburzenia sezonowości pór roku są przyczyną problemów behawioralnych

Psy i koty są bezbronne wobec zmieniającego się klimatu i mogą z tego powodu doświadczać problemów behawioralnych. Ekstremalne wahania pogody oraz pasożyty, które przenoszą choroby mogą drastycznie zmieniać zachowanie psów i kotów. Jeśli temperatura nagle obniża się lub wzrasta zwierzęta mogą odczuwać niepokój, stracić apetyt, a nawet cierpieć z powodu depresji.

Dr Łukasz Adaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wyjaśnia: Zmiany w sezonowości pór roku wpływają na zmianę zachowania zwierząt oraz stwarzają warunki do pojawiania się nowych chorób, zwłaszcza przenoszonych przez stawonogi i pajęczaki, na terenach dotychczas od nich wolnych. Wszystko to sprawia, że psy i koty stają się bardziej narażone na rozwój chorób wektorowych takich jak: borelioza, babeszjoza, czy anaplazmoza, stanowiących zagrożenie dla ich zdrowia i życia, a często także dla zdrowia ich właścicieli.

Profilaktyka ważna przez cały rok

Edukacja w zakresie zmian sezonowości pór roku i ich wpływu na zdrowie zwierząt to ważne zadanie, które spoczywa także na lekarzach weterynarii. Są oni dla swoich klientów najbardziej wiarygodnym źródłem informacji. Według badania zrealizowanego w ramach kampanii #POFT 64% lekarzy weterynarii uważa, że ich klienci nie mają pełnej wiedzy na temat pasożytów i ryzyka, jakie ze sobą niosą. Jednocześnie 77% lekarzy weterynarii wie, że populacja ektopasożytów stale rośnie.

Właściciele psów i kotów powinni rozważyć stosowanie całorocznej ochrony przed pasożytami. Dla wielu z nich ten temat jest ważny jedynie wiosną czy latem, a trzeba pamiętać, że owady te są aktywne praktycznie przez cały rok. Stosując całoroczną ochronę przed pasożytami jesteśmy w stanie zapobiec poważnym chorobom przenoszonym przez kleszcze i inne pasożyty, chociażby takim jak borelioza czy babeszjoza.



Od autorów

Na temat kampanii Protect Our Future Too
Kampania Protect Our Future Too powstała po to, by zwiększać świadomość na temat wpływu zmian sezonowości (takich jak cieplejsze jesienne i zimowe miesiące oraz wyższe temperatury w ciągu roku) na zwierzęta oraz to, jak ich zdrowie wiąże się ze zdrowiem ich właścicieli. Psy i koty stanowią istotną część społeczeństwa. W MSD Animal Health wierzymy, że ważne jest podjęcie działań mających na celu ochronę ich przyszłości. Kampania, która będzie prowadzona w ponad 30 krajach regionu EMEA – w tym w Europie, Rosji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie – będzie przez cały rok przypominać lekarzom weterynarii i właścicielom zwierząt domowych o tym, jak mogą wspólnie chronić ich zdrowie.

MSD Animal Health
MSD, wiodąca firma farmaceutyczna o globalnym zasięgu, może pochwalić się długą historią działalności mającej na celu poprawę zdrowia ludzi i zwierząt na całym świecie. Związani z MSD naukowcy od lat pomagają opracowywać nowe sposoby leczenia chorób i zapobiegania im. Od ponad wieku MSD wspiera zdrowie publiczne poprzez wprowadzanie na rynek leków i szczepionek na najbardziej poważne choroby. Oddział MSD Animal Health zajmuje się przede wszystkim zdrowiem zwierząt. Intensywnie inwestuje w dynamiczne i wszechstronne projekty badawczo-rozwojowe oraz nowoczesny, globalny łańcuch dostaw. Firma MSD Animal Health jest obecna w ponad 50 krajach, a jej produkty są dostępne na około 150 rynkach. Cel, jaki sobie stawiają, to zachowanie i poprawa zdrowia nie tylko zwierząt, ale także ich opiekunów.

O sondażach
Przeprowadziliśmy badania na reprezentatywnej próbie 3.871 lekarzy weterynarii i 751 pielęgniarek. Sondaż na temat właścicieli zwierząt wygenerował 201 893 odpowiedzi i został przeprowadzony za pomocą ankiety internetowej dostępnej dla ogółu społeczeństwa, za pośrednictwem mediów społecznościowych (Facebook i Instagram). Ankiety zostały przeprowadzone w całej Europie, Rosji, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie i były otwarte od lutego do czerwca 2020 roku.

Źródło: informacja prasowa

Zmiany sezonowości pór roku

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.