Zdrowie krzyżówek rasowych ,,nie lepsze" niż czystych ras

Zdrowie krzyżówek rasowych ,,nie lepsze” niż czystych ras

Według nowych badań popularne krzyżówki psów są narażone na podobne ryzyko zarażenia się najczęstszymi zaburzeniami, jak ich przodkowie czystej krwi. Badacze RVC mają nadzieję, że ich niedawno opublikowana analiza pomoże zająć się ,,nieuzasadnionymi uprzedzeniami” dotyczącymi psów rasowych i krzyżowych. Wzywali oni również do nieakceptowania powszechnego przekonania, że szczenię krzyżowe będzie naturalnie zdrowsze niż rasowe.

Chociaż zdrowie zaprojektowanych krzyżówek pudli nie jest gorsze od ich ras rodzicielskich, nie jest ono też lepsze – mówi Rowena Packer, starsza autorka publikacji. – Oznacza to, że właściciele powinni nadal silnie koncentrować się na zakupie zwierzęcia od hodowców, którzy priorytetowo traktują ich zdrowie i temperament nad wygląd podejmując decyzje hodowlane, a także nie zakładać, że szczeniak będzie automatycznie zdrowy ze względu na skrzyżowanie ras.

Podczas badania przeprowadzono ankietę, w której wzięło udział ponad 9 000 właścicieli psów, które są największymi tego typu krzyżówkami na świecie, aby zbadać ich zdrowie. Na podstawie informacji uzyskanych przez właścicieli trzech ras krzyżowych – cavoodle, cockapoo i labradoodle zestawiono te rasy do sześciu ras rodzicielskich, mianowicie: cocker spaniela, labradora retrivera, cavaiera king charles spaniela oraz pudla miniaturowego, toy oraz standardowego dla porównania 57 zaburzeń psów, na jakie są narażone.

W przeważającej większości warunków (86,6%) badania nie wykazały różnicy poziomów ryzyka między rasami czystymi i krzyżowymi, przy wyższym ryzyku dla ras krzyżowych obserwowanym w 7% warunków i niższe ryzyko w pozostałych 6,4%. Zaburzenia, w których wykryto wyższe ryzyko dla wszystkich trzech ras krzyżowych w porównaniu z pudlami obejmują: nieostrożność dietetyczną, wymioty, biegunkę oraz infekcje ucha. Stwierdzono również, że cockapoo mają większe ryzyko rozwoju swędzącej skóry niż ich rasy rodzicielskie, chociaż zarówno w ich przypadku, jak i labradoodle istnieje mniejsze ryzyko zwichnięcia rzepki niż u pudli.

Chociaż w publikacji potwierdzono potrzebę dalszych badań w tej dziedzinie, naukowcy argumentowali uświadomienie potencjalnych właścicieli o wynikach jako konieczne dla „dostosowania ich oczekiwań dotyczących przyszłych potencjalnych problemów zdrowotnych i kosztów weterynaryjnych do rzeczywistości oraz dla zapewnienia, że wszelkie decyzje o nabyciu opierają się na dobrych dowodach, a nie na szumie marketingowym lub anegdocie społecznej ”.

Ta publikacja zagłębia się w zdrowie zaprojektowanych, popularnych krzyżówek w Wielkiej Brytanii z wyraźnym zamiarem rozproszenia bezpodstawnych uprzedzeń zarówno wobec ras jak i krzyżówek rasowych – oznajmiła Gina Bryson, główna autorka analizy. – Naszym największym priorytetem powinno być priorytetowe dbanie o ogólny dobrostan psów oraz zapewnienie przestrzegania odpowiedzialnej opieki i praktyk hodowlanych, przy czym decyzje podejmowane przez właścicieli i hodowców powinny opierać się na solidnych dowodach naukowych.

Współautor Dean O’Neill powiedział, że odkrycia wykazały, ze potencjalni nabywcy powinni priorytetowo unikać kształtów i cech ciała ,,bez względu na to czy pies jest rasowy, czy zaprojektowaną rasą krzyżową”.

Źródło: https://www.vettimes.co.uk/news/cross-breed-health-no-better-than-purebreds-say-researchers/

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy