Wcześniejsze wykrywanie zapalenia wątroby u dobermanów już niedługo? - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Wcześniejsze wykrywanie zapalenia wątroby u dobermanów już niedługo?

dobermany
fot. istock
Dobermany wkrótce będą mogły skorzystać z możliwości wczesnego wykrycia poważnej i czasami śmiertelnej postępującej choroby zapalnej wątroby, dzięki nowemu badaniu finansowanemu przez Morris Animal Foundation.Badania, prowadzone przez Hille Fieten, PhD, DVM, adiunktkę w departamencie nauk klinicznych na Uniwersytecie w Utrechcie (Holandia), mają na celu zidentyfikowanie zmian genetycznych, które wpływają na rozwój przewlekłego zapalenia wątroby u tej rasy. Wyniki te mogłyby ostatecznie pomóc hodowcom dobermanów w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji hodowlanych ‒ informuje Morris Animal Foundation. Naukowcy weterynaryjni będą pracować z bankowanymi próbkami badań, aby szukać biomarkerów choroby w celu opracowania testu do jej wczesnego wykrywania.

W przeciwieństwie do wielu przypadków zapalenia wątroby u ludzi, choroba u dobermanów nie jest pochodzenia wirusowego, ale raczej najprawdopodobniej spowodowana jest zniszczeniem wątroby przez własny układ odpornościowy psa. Niestety, w momencie diagnozy zniszczenie wątroby jest już zaawansowane. Leki mogą spowolnić chorobę i poprawić jakość życia, ale wyleczenie jej występuje rzadko.

Zapalenie wątroby jest poważną, ale często pomijaną chorobą psów, w tym dobermanów ‒ mówi wiceprezes Morris Animal Foundation ds. operacji naukowych, Kathy Tietje, PhD, MBA. ‒ To badanie ma potencjał, aby zapewnić nowe spojrzenie na ten ważny problem i zidentyfikować podatność na chorobę wcześniej, co może prowadzić do lepszych wyników klinicznych dla tych psów.

Źródło: Early detection of hepatitis in Dobermans may be on the horizon

Czytaj także: Nowa infografika pomaga we właściwym stosowaniu środków przeciwdrobnoustrojowych w praktyce

dobermany

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2148 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
Parazytologia
Parazytologia
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.