Oświadczenie OIE i WVA w sprawie uznania pracy lekarzy weterynarii jako niezbędnej podczas pandemii COVID-19 - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Oświadczenie OIE i WVA w sprawie uznania pracy lekarzy weterynarii jako niezbędnej podczas pandemii COVID-19

18 marca 2020 r. w Paryżu przedstawiciele rządu na całym świecie ustanowili, które przedsiębiorstwa muszą ograniczyć swoją działalność ze względu na pandemię COVID-19. Wymusza to prowadzenie zmian w codziennej pracy lekarzy weterynarii, dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) i Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (WVA) wystąpiły ze swoim oświadczeniem, w którym uważają działania służb weterynaryjnych za kluczowe w tym czasie.

Lekarze weterynarii poza działaniami na rzecz zdrowia i dobrostanu zwierząt są również potrzebni w celu zapobiegania chorobom, także tym, które mogą przenieść się ze zwierząt na ludzi, a co za tym idzie, odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Ponadto więź między opiekunem a zwierzęciem jest ważniejsza niż kiedykolwiek, zwłaszcza teraz, gdy wiele osób pozostaje w izolacji ze swoimi zwierzętami. Zakłady lecznicze dla zwierząt muszą pozostać otwarte nie tylko w celu leczenia zwierząt, ale także w celu obniżenia poziomu stresu ich opiekunów.

Lekarze weterynarii muszą pozostać aktywni zawodowo po to, by rozwiązywać sytuacje awaryjne, wykonywać szczepienia przeciwko chorobom mającym wpływ na zdrowie publiczne i gospodarkę oraz aby kontynuować rozpoczęte badania naukowe. Kluczowi są także ludzie zatrudnieni w: służbie zdrowia zwierząt, produkcji i dystrybucji zwierzęcych materiałów medycznych, szczepionek dla zwierząt, leków dla zwierząt, składników pasz, transporcie żywych zwierząt i zwierzęcych materiałów medycznych, transporcie zmarłych zwierząt w celu ich utylizacji, hodowli zwierząt na żywność, działalności związanej z produkcją zwierzęcą, zakładach uboju i pakowania oraz zakładach utylizacji.

Oczywiście w obecnej sytuacji lekarze weterynarii muszą chronić zarówno swoje zdrowie, jak i współpracowników oraz klientów. Powinni oni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie w lecznicy odpowiednich środków ochronnych dla każdej osoby przebywającej w pobliżu oraz na bieżąco informować opiekunów zwierząt o zmianach, które zaszły w ich praktyce weterynaryjnej. Należy podkreślić, że nowe zasady obowiązują każdego i powinny być przestrzegane ze szczególną starannością, gdyż tylko to zapobiegnie dalszemu rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Źródła:

Czytaj także: Stanowisko PTNW w sprawie SARS-CoV-2

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.