Nowe odkrycie w gennetyce psów!

Nowe odkrycie w genetyce psów!

Często słyszy się stwierdzenie, że odpowiedzi na tajemnice drzemią w genach. Ostatnie badania grupy naukowców z Katedry Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod opieką prof. Marka Świtońskiego potwierdziły to stwierdzenie. Grupa w swojej opublikowanej pracy rzuciła zupełnie nowe światło na temat wnętrostwa.

Wnętrostwo, to wada układu rozrodczego, która dotyka nie tylko ludzi, ale i naszych najwierniejszych przyjaciół – psów. Jest to najczęstsza forma zaburzeń rozwoju płci u samców, którego dziedziczne predyspozycje są słabo wyjaśnione. Badania w tym temacie są niezwykle istotne nie tylko z perspektywy medycyny weterynaryjnej, ale i dla zrozumienia podstawowych mechanizmów genetycznych, które związane są z rozwojem płci.

Podczas przeprowadzania badań naukowcy skorzystali z zaawansowanych technik genomicznych (RNA-seq) i epigenomicznych (metylacja DNA, modyfikacja histonu H3), które pozwoliły im się zagłębić w temat wnętrostwa. Ich wyniki wykazały masową zmianę w ekspresji tysięcy genów oraz modyfikacjach epigenetycznych.

Niezwykle istotnym odkryciem są również wyniki badań dotyczące genu KAT6A. Podczas badań przeprowadzono analizy walidacyjne większych kohort u psów chorujących na wnętrostwo (n=122) i psów kontrolnych (n=173), które wykazały, że genotyp TT (rs850666472, p.Ala1230Val) i AA w 3’UTR (16:23716202G>A) w KAT6A, odpowiedzialne za acetylację lizyny 9 w histonie H3, są związane z wnętrostwem (P=0,0383). Odkrycie to wykazało nowy marker genetyczny, który może przyczynić się do opracowania skuteczniejszych metod diagnozowania predyspozycji dziedzicznych do powstawania tej wady u psów.

Publikacja zespołu prof. Marka Świtońskiego, nie tyle poszerza wiedzę z zakresu genomiki psów, ale odbija również swoje piętno w postępie medycyny weterynaryjnej, a nawet medycyny człowieka. Powodem tego jest to, że pies uznawany jest za cenny gatunek modelowy w badaniach podłoża i terapii chorób genetycznych człowieka.

Więcej na ten temat można przeczytać w dostępnym artykule: https://tiny.pl/dm5qr

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy