Nowe badanie nt. zaburzeń i długości życia chomików domowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe badanie nt. zaburzeń i długości życia chomików domowych

chomik
fot. istock
Na Royal Veterinary College zostały przeprowadzone badania, które ujawniły najczęstsze zaburzenia chomików domowych. Okazuje się, że wśród najpopularniejszych z nich są: „mokry ogon”, urazy po ugryzieniu przez inne chomiki, przerośnięte paznokcie i/lub siekacze oraz obrażenia urazowe. Wyniki badania pokazują również, że średnia długość życia chomików domowych wyniosła 1,75 roku.

Chomiki są jednymi z najbardziej popularnych zwierząt domowych na całym świecie, mimo to wciąż przeprowadzono niewiele badań dotyczących ich problemów zdrowotnych. Są rzadziej przynoszone do gabinetów lekarzy weterynarii niż psy i koty, a dodatkowo diagnozy nie ułatwia to, że mogą „ukrywać” oznaki choroby, żeby chronić się ze względu na ich status ofiary. Te wszystkie czynniki utrudniały uzyskanie informacji na temat ich stanu zdrowia, a lekarze weterynarii musieli w znacznym stopniu polegać na małej liczbie badań, niepotwierdzonych doniesieniach oraz swoich osobistym doświadczeniu.

Obecnie te luki w wiedzy mają być uzupełnione przez badania VetCompass przeprowadzone przez RVC. Badane były anonimowe weterynaryjne zapisy kliniczne losowych próbek prawie 4000 chomików. Trzy najczęściej występujące grupy chomików to: chomik syryjski (złoty) – 73,5%, chomik dżungarski (Winter white dwarf hamster) – 13,5% oraz chomik Roborowskiego (Roborovski hamster) – 6,4%.

Najczęstszymi zaburzeniami okazały się być: „mokry ogon” – 7,33%, urazy po ugryzieniu przez inne chomiki – 5,88%, przerośnięty paznokieć – 4,13%, przerośnięte przednie zęby – 3,98% i uraz – 3,80%.

Średni wiek w chwili śmierci wśród wszystkich chomików wynosił 1,75 roku, czyli 21 miesięcy. Świadomość typowego wieku śmierci chomików domowych może być pomocna w budowaniu realistycznych oczekiwań dla właścicieli zwierząt oraz w zrozumieniu cyklu życia chomików domowych.

Inne kluczowe ustalenia badania obejmowały m.in.:
  • Do najczęstszych przyczyn zgonów należą: „mokry ogon” (7,9%), tkanka brzuszna (6,4%), rak (5,4%) i trudności w oddychaniu (4,0%).
  • W porównaniu z innymi gatunkami chomików, chomiki syryjskie (złote) miały wyższe ryzyko 7/20 (35%) typowych zaburzeń i niższe prawdopodobieństwo wystąpienia 1/20 (5%) grup zaburzeń.
  • Średnia liczba zaburzeń w całym życiu u wszystkich chomików wynosiła jedno schorzenie. Wyjątkiem był chomik syryjski (złoty), który miał większą liczbę schorzeń niż pozostałe gatunki.

Wyniki mogą przyczynić się do lepszego zrozumienia chorób chomików domowych i pomocy lekarzom weterynarii w leczeniu ich.

Dr Vicki Baldrey, współautorka i wykładowca w dziedzinie gatunków egzotycznych oraz medycyny i chirurgii małych ssaków w RVC, powiedziała ‒ Te badania nie tylko pomogą właścicielom chomików zidentyfikować wspólne oznaki złego stanu zdrowia i zoptymalizować dietę i hodowlę, ale także pomogą nam skoncentrować nasze materiały dydaktyczne i materiały do kształcenia ustawicznego na najczęściej spotykanych dolegliwościach. Dzięki temu weterynarze będą jak najlepiej przygotowani do zajmowania się tymi charyzmatycznymi i lubianymi zwierzętami.

Źródło: Largest study reveals most common disorders and lifespan of pet hamsters in the UK

Czytaj także: Diagnostyka ciąży małych ssaków. Metody stosowane u kawii, królików, chomików i fretek

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.