Ludzie i psy przetwarzają liczby w podobnym obszarze mózgu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ludzie i psy przetwarzają liczby w podobnym obszarze mózgu

Naukowcy z Emory University odkryli, że obszar mózgu u psów, który blisko odpowiada temu u ludzi, pozwala przetwarzać im liczby. Udowodnili oni również, że nie trzeba ich tego uczyć. Według współautorki badań, prof. Stelli Lourenco badanie to daje wgląd w ewolucje mózgu i jego funkcjonowanie, a dzięki temu w przyszłości pozwoli na lepsze leczenie obszarów mózgu, ale i doskonalenie systemów sztucznej inteligencji.

Podczas eksperymentu zwierzętom wyświetlano na ekranie różne liczby kropek, jednocześnie obrazując mózg psów za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI). Wykazano dzięki temu reakcję na zmianę liczby kropek w korze ciemieniowo-skroniowej. Warto dodać, że kropki nie zmieniały swojej wielkości, jedynie liczbę, stąd wiadomo, że reakcja zachodziła właśnie tutaj. Stwierdza się, iż mózg potrafi oszacować liczby np. na podstawie ilości jedzenia, czy zbliżających się drapieżników. Istnieją dowody, że taki mechanizm pojawia się już u niemowląt, a teraz, że występuje on również u psów i to w podobnym obszarze mózgu.

Do tej pory badano tylko zwierzęta, które wcześniej intensywnie szkolono np. małpy. Postanowiono sprawdzić, czy podobnie działa to u innych zwierząt, nie tak blisko spokrewnionych z człowiekiem.

Obecne badania przeprowadzono w ramach projektu Dog Project, którego pomysłodawcą jest Berns. Badane są różne mechanizmy ewolucyjne u psów, a te były pierwszymi, w których użyto rezonansu magnetycznego do zbadania kwestii odróżniania liczby przez zwierzęta, których wcześniej nie szkolono.

W badaniu udział wzięło 11 psów różnych ras, a jedyną rzeczą, której ich nauczono to poruszanie się po maszynie i pozostanie na miejscu na czas badania. 8 z 11 psów wykazało większą aktywność w obszarze kory ciemieniowo-skroniowej w reakcji na zmianę liczby kropek na ekranie.

Jak twierdzi Lauren Aulet – główna autorka badań ‒ odwoływali się oni do źródła i postanowili sprawdzić psie mózgi bezpośrednio pod względem reakcji neuronów na zmiany w ilości kropek. Dzięki temu udało się wyeliminować błędy poprzednich badań. Lauren chciałaby również dojść do tego, jak człowiekowi udało się pozyskać umiejętność przeprowadzania złożonych obliczeń i jak radzą sobie z tym inne gatunki.

Źródło: Psy przetwarzają liczby w podobnym obszarze mózgu co ludzie

Czytaj także: Trwają prace nad badaniami kontrolnymi krwi dla psów

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.