Innowacyjne rozwiązania dla zdrowia zębów i dziąseł psów - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Innowacyjne rozwiązania dla zdrowia zębów i dziąseł psów

zębów i dziąseł psów
fot. MarsPetcare
  • Prawidłowa higiena jamy ustnej odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zdrowie zwierząt domowych.
  • Ponad 80 procent psów powyżej trzeciego roku życia cierpi z powodu chorób przyzębia1.
  • Lekarze weterynarii wzięli udział w Europejskim Forum Stomatologii Weterynaryjnej, aby omówić najnowsze wyniki badań i rozwiązania.
  • Jednym z nich jest nowe narzędzie do określania ryzyka chorób zębów i dziąseł psów – Pedigree Gum Disease Risk Checker.Prawidłowa higiena jamy ustnej spędza sen z powiek wielu opiekunom zwierząt domowych. Biorąc pod uwagę, że stan zębów i dziąseł jest nie tylko kwestią estetyki, lecz istotnie wpływa na zdrowie całego organizmu zwierzęcia, lekarze weterynarii nieustannie szukają nowych rozwiązań, mogących pomóc opiekunom zwierząt domowych w codziennej higienie jamy ustnej ich pupili.

Pod koniec kwietnia w Krakowie odbyło się Europejskie Forum Stomatologii Weterynaryjnej (EVDF – European Veterinary Dental Forum). Ponad 650 lekarzy weterynarii z 44 krajów uczestniczyło w kongresie, aby podzielić się swoim doświadczeniem i poszerzyć wiedzę z zakresu stomatologii weterynaryjnej. Jednym spośród licznych wykładów zgłębiających tę dziedzinę było wystąpienie dr Corrin Wallis2 i dr Aviki Ruparell3, naukowców z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham w Wielkiej Brytanii, którzy zaprezentowali wyniki pionierskich badań na temat pozytywnego wpływu przysmaków stomatologicznych Pedigree Dentastix na mikroflorę jamy ustnej psów.

Podczas kongresu po raz pierwszy zostało zaprezentowane również nowe narzędzie do określania ryzyka chorób zębów i dziąseł – Pedigree Gum Disease Risk Checker. Zostało ono utworzone na bazie wyników 6 milionów badań pochodzących od psów, pacjentów sieci szpitali weterynaryjnych Banfield w Stanach Zjednoczonych oraz we współpracy z naukowcami z Waltham.

Wykorzystując zagregowane dane z dokumentacji medycznej, aplikacja umożliwia określenie stopnia ryzyka wystąpienia choroby przyzębia na podstawie wielkości, rasy, wieku i stanu zdrowia zwierzęcia4. Dzięki uwzględnieniu innych czynników, w tym wywiadu medycznego dotyczącego psa (uwzględniającego takie elementy jak dieta, wcześniejsze ekstrakcje, nieprzyjemny zapach z jamy ustnej), objawów klinicznych (np. krwawiące dziąsła) i aktualnej rutyny stomatologicznej (np. szczotkowania zębów) narzędzie przedstawia indywidualnie dostosowane zalecenia dotyczące pielęgnacji jamy ustnej zwierzęcia5. Aplikacja wskazuje także, jaki jest poziom ryzyka rozwoju choroby dziąseł u pupila, pomagając opiekunom w prowadzeniu świadomych rozmów z lekarzami weterynarii na temat zapobiegania lub leczenia.

Dla wielu opiekunów zwierząt jest zaskoczeniem, jak ważną rolę w dbaniu o zdrowie czworonoga odgrywa utrzymanie prawidłowej higieny jego jamy ustnej. Tymczasem mikroorganizmy gromadzące się na zębach i tworzące tzw. płytkę bakteryjną mogą prowadzić do chorób przyzębia. Z czasem płytka ulega mineralizacji, budując kamień nazębny, co pogłębia problem. U psów z chorobą przyzębia możemy zaobserwować m.in. posmutnienie, pogorszenie apetytu czy brzydki zapach z jamy ustnej – mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii, ekspertka naukowads. żywienia zwierząt w Mars PolskaCo więcej, drobnoustroje mogą przedostać się do krwi i prowadzić do wielu chorób np. serca, wątroby czy nerek5. Dlatego tak istotne jest propagowanie wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej komentuje Małgorzata Głowacka.

Prawidłowy program profilaktyczny jamy ustnej zwierząt powinien uwzględniać kilka istotnych elementów: codziennie mycie zębów, odpowiednią dietę, podawanie przekąsek dentystycznych oraz kontrole u lekarza weterynarii raz na pół roku. Istotny jest także dobór odpowiednich gryzaków. Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Bezpieczne zabawki do gryzienia można przygotować samemu w domu np. z pociętych starych t-shirtów zaplecionych w gruby warkocz lub wykorzystać specjalnie do tego celu stworzone przysmaki np. Pedigree Ranchos Gryzaki na Dłużej, które uzyskały pozytywną opinię Europejskiego Stowarzyszenia Stomatologów Weterynaryjnych (EVDS).

Więcej informacji o narzędziu do oceny ryzyka chorób dziąseł Pedigree Gum Disease Risk Checker znajduje się na stronie http://uk.pedigree.com/gum-disease-risk-checker.

Szczegóły dotyczące badań, które umożliwiły jego opracowanie, znajdują się na stronie Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham: https://www.waltham.com/resources/waltham-publications#biomarkers.


O Mars Petcare

Mars Petcare jest częścią Mars Incorporated, rodzinnej firmy z ponad stuletnią historią tworzenia różnorodnych produktów i oferowania usług dla ludzi i ukochanych przez nich zwierząt domowych. Niemal 100 000 Współpracowników Mars Petcare w 130 krajach jest oddane jednej misji: tworzeniu LEPSZEGO ŚWIATA DLA ZWIERZĄT. Dzięki 85-letniemu doświadczeniu nasze portfolio prawie 50 marek pozwala zaspokajać potrzeby zdrowotne i żywieniowe zwierząt domowych na całym świecie, w tym poprzez marki takie jak PEDIGREE®, WHISKAS®, ROYAL CANIN®, SHEBA®, CESAR®, GREENIES™, IAMS™ i EUKANUBA™ oraz dzięki współpracy z wiodącą instytucją naukową Instytut Nauki o Zwierzętach WALTHAM , który rozwija badania nad żywieniem i zdrowiem zwierząt od ponad 50 lat.

Mars Petcare jest również wiodącym dostawcą usług weterynaryjnych poprzez międzynarodową sieć ponad 2 500 szpitali dla zwierząt i usług diagnostycznych, w tym AniCura, AntechAsia Diagnostyka Weterynaryjna BANFIELD, BLUEPEARL, Linnaeus, Mount Pleasant, VCA, VES i VSH. Jesteśmy również aktywni w obszarze innowacji i technologii dla zwierząt domowych dzięki WISDOM PANEL – badaniom genetycznym z testami DNA dla psów, systemowi GPS umożliwiającemu określenie lokalizacji pupila (WHISTLE GPS), a także akceleratorowi LEAP VENTURE STUDIO i COMPANION FUND™, programom, które wprowadzają innowacje i zmiany w branży opieki nad zwierzętami domowymi. Jako rodzinna firma kierująca się naszymi zasadami, budujemy prężne i otwarte środowisko pracy odzwierciedlające różnorodność zwierząt i społeczności, jakim służymy. Mamy przywilej elastyczności w podejmowaniu decyzji, żeby walczyć o to, w co wierzymy. A walczymy o naszą Misję: LEPSZY ŚWIAT DLA ZWIERZĄT.

1 https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18793256/
2 https://www.waltham.com/careers/meet-our-experts/corrin-wallis
3 https://www.linkedin.com/in/avika-ruparell/
4 O’Rourke i in. „Periodontal disease risk model for dogs”, 2022. World Small Animal Veterinary Association.
5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9291557/

Komentarze

Znajdź swoją kategorię

2250 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Diagnostyka
Diagnostyka
reklama

Weterynaria w Terenie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.