Inicjatywa "oCHROŃmy zwierzęta" w Katowicach - pierwsze działanie ZRM

Inicjatywa „oCHROŃmy zwierzęta” w Katowicach – pierwsze działanie ZRM

Inicjatywa "oCHROŃmy zwierzęta" w Katowicach - pierwsze działanie ZRM
fot. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach, Facebook

29 marca zostało podpisane pierwsze porozumienie dotyczące działań, które mają zapewnić zwierzętom bezpieczeństwo podczas hospitalizacji jego opiekuna. Porozumienie zostało zawarte pomiędzy Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym w Katowicach a Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii.

Pomysłodawcą inicjatywy „oCHROŃmy zwierzęta” jest Paweł Nowicki – pełnomocnik Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Poprosiliśmy o komentarz i nowe informacje na temat akcji.

Celem inicjatywy jest poszerzenie wiedzy i świadomości o zapobieganiu występowania krzywdy zwierząt, traktowania i posiadania ich z naruszeniem obowiązujących przepisów prawa oraz postępowania z nimi w sposób odbiegający od prawidłowego, godnego i dozwolonego traktowania – wyjaśnia Paweł Nowicki.

W ramach inicjatywy Zespoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego mają za zadanie podejmować właściwe czynności względem potrzebujących zwierząt. W sytuacji, gdy opiekun musi trafić do szpitala, zwierzę powinno mieć zapewnioną opiekę. ZRM musi powiadomić o tych czynnościach właściwego miejscowo Powiatowego Lekarza Weterynarii podległego Wojewódzkiemu Lekarzowi Weterynarii w Katowicach.

W przypadku pojawienia się wątpliwości co do dobrostanu zwierzęcia, przebywającego w miejscu udzielania Medycznych Czynności Ratunkowych, Ratownicy mają prawo zawiadomić Powiatowego Lekarza Weterynarii o tym fakcie.

Dowiadujemy również, że właściwy miejscowo Powiatowy Inspektorat Weterynarii przyjmie każdorazowo zgłoszenie Zespołu Ratownictwa Medycznego o prawdopodobieństwie wszelkich naruszeń dobrostanu zwierząt oraz podejmie wszelkie działania wynikające z ustawowych kompetencji, aby zweryfikować zgłoszenie i udzielić ewentualnej pomocy zwierzętom. Gdyby zaistniała sytuacja, że pacjent ma w domu zwierzę i nikt z rodziny, czy też sąsiadów nie będzie się w stanie nim zaopiekować, to także można ten fakt zgłosić.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe z Katowic podjęło już pierwsze działania w ramach inicjatywy „oCHROŃmy zwierzęta”.

Zespół Ratownictwa Medycznego ze względu na stan pacjenta podjął decyzję o jego hospitalizacji, a w mieszkaniu znajdowały się dwa koty. Niestety stan pacjenta od dłuższego czasu nie pozwalał na właściwą opiekę nad zwierzętami i poprosił o pomoc, aby zwierzęta trafiły w dobre ręce. Ratownicy medyczni zgłosili ten fakt Powiatowemu Inspektoratowi w Katowicach i koty trafiły do schroniska, gdzie została im zapewniona opieka – informuje pełnomocnik Dyrektora Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Link do zdjęcia: https://www.facebook.com/photo/?fbid=122096542304281127&set=a.122096082932281127

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.