Centrum szkoleniowe chirurgii laparoskopowej na UPW

Centrum szkoleniowe chirurgii laparoskopowej na UPW

Uczniowie weterynarii i lekarze Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zyskali nową aparaturę, dzięki której mogą się uczyć i doskonalić umiejętności w chirurgii laparoskopowej. Dzięki finansom zewnętrznym powstało 11 stanowisk w Katedrze i Klinice Chirurgii. Docelowo w klinice ma powstać drugie Europejskie Centrum Szkoleniowe, zaraz po Strasburgu we Francji oraz trzecie na świecie, zaraz po amerykańskim w Kalifornii.

Chirurgia laparoskopowa, podobnie jak diagnostyka, to dzisiaj jeden ze standardów w medycynie człowieka. Mało inwazyjna, co wpływa m.in. na czas i tempo rekonwalescencji pacjenta, wkracza od kilku lat do medycyny weterynaryjnej. W Klinice Chirurgii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu jest już sześć w pełni wyposażonych urządzeń endoskopowych oraz 11 trenażerów do laparoskopii, które zostały pozyskane ze źródeł zewnętrznych.

Do stanowisk treningowych zostanie dokupionych 10 stołów operacyjnych, tak, by mogło powstać Europejskie Centrum w zakresie szkolenia laparoskopowego, torakoskopowego, artroskopowego i na trenażerach z oprogramowaniem komputerowym dla lekarzy medycyny człowieka i weterynaryjnej.

Przemysław Prządka, dr hab. specjalizujący się w tej specjalności, prowadzi wykłady na temat chirurgii laparoskopowej, wprowadzając do nauki techniki operacyjne na trenażerach laparoskopowych.

Oczywiście każda nowa technika jest najpierw sprawdzana na zwierzętach, laparoskopowa też, tylko, że technologia przez wiele lat była niezwykle droga i z tego powodu była mało dostępna dla środowiska weterynaryjnego. Ale jej rosnąca popularność w medycynie człowieka wpłynęła na obniżenie kosztów i tak można powiedzieć, że wraca do źródeł, czyli do weterynarii – tłumaczy dr hab. Prządka.

Zdaniem Przemysława Prządki, żeby zostać chirurgiem, trzeba jednak mieć pewne predyspozycje, a jeśli ktoś chce się doskonalić w technice laparoskopowej, musi najpierw opanować tzw. chirurgię otwartą, bo zawsze może się zdarzyć tak, że w trakcie zabiegu konieczne będzie pełne otwarcie pola operacyjnego.

Źródło: https://upwr.edu.pl/aktualnosci/centrum-szkoleniowe-chirurgii-laparoskopowej-4295.html

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.