Żywienie w chorobach nerek i układu moczowego
Potas
Stężenie potasu we krwi jest regulowane przez nerki, przewód pokarmowy, a także dokomórkowy transport tego pierwiastka, który podlega regulacji hormonalnej oraz ze strony układu współczulnego. Choroby układu moczowego mogą mieć znaczny wpływ na jego stężenie w surowicy, ponieważ to właśnie nerki odpowiadają za wydalanie 90% spożytego potasu. Przy ich nieprawidłowym funkcjonowaniu zwiększa się ilość potasu wydalanego przez przewód pokarmowy. Gospodarka potasowa jest także związana z jonami wodorowymi. Generalnie kwasicy towarzyszy hiperkaliemia, a zasadowicy hipokaliemia. Jest to znaczące w przypadku naszych pacjentów, dlatego warto regularnie monitorować poziom tego pierwiastka i dobrać odpowiednią dietę. Zazwyczaj diety nerkowe, zarówno dla psów, jak i kotów, zawierają 1,4-2,6 g potasu na 1000 kcal.
Hipokaliemia jest stanem niebezpiecznym, który może spowodować u pacjentów: osłabienie siły i napięcia mięśni, poliurię, polidypsję, zaparcia oraz zaburzenia zagęszczania moczu, torbiele i odmiedniczkowe zapalenie nerek. Gdy hipokaliemia nie ustępuje mimo zastosowania odpowiedniej diety, można wdrożyć suplementację glukonianem potasu lub cytrynianem potasu. Natomiast jeśli stężenie potasu u pacjenta jest za wysokie, należy wybrać dietę, która zawiera go mniej, lub rozważyć przygotowanie posiłków w domu (3, 5, 8, 10).
Potas a hiperkaliemia i hipokaliemia u zwierząt z CKD
U psów z CKD, szczególnie tych, które otrzymują leki wpływające na układ renina – angiotensyna – aldosteron, często występuje hiperkaliemia, czyli stan, w którym stężenie potasu przekracza 5,6 mmol/l. Może być ona także spowodowana ostrym uszkodzeniem nerek lub niedrożnością dróg moczowych. Nie należy jednak zakładać, że zawsze się ona pojawi, ponieważ możliwe jest także rozwinięcie się hipokaliemii. U kotów natomiast najczęściej obserwuje się hipokaliemię – spadek stężenia potasu poniżej 4,1 mmol/l. Do wyregulowania gospodarki potasu w organizmie należy podejść indywidualnie w przypadku każdego pacjenta po odpowiednich badaniach krwi.
Sód
Sód w organizmie ma wpływ na: regulację ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśni oraz gospodarkę kwasowo-zasadową. Jego podwyższone stężenie może skutkować jego zatrzymaniem w organizmie, a w konsekwencji:
- zwiększoną ilością płynu zewnątrzkomórkowego,
- obrzękami,
- ogólnoustrojowym nadciśnieniem tętniczym,
- progresją białkomoczu.
Nie należy jednak nadmiernie go ograniczać w diecie, ponieważ badania na szczurach, psach i kotach wykazały, że może skutkować to aktywacją osi renina – angiotensyna – aldosteron, a następnie kaliurezą. U pacjentów z chorobami nerek ma to ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie ich organizmu, dlatego poziom sodu należy odpowiednio wyregulować i wybierać karmy dostosowane do ich indywidualnych potrzeb w oparciu o wytyczne AAFCO. Zawartość tego pierwiastka w terapeutycznych dietach nerkowych wynosi 0,4-1,2 g/1000 kcal w przypadku psów oraz 0,5-1 g/1000 kcal w przypadku kotów (3, 5, 8, 10).
Kwasy Omega-3
Kwasy eikozapentaenowy (EPA) oraz dokozaheksaenowy (DHA), które można znaleźć w oleju z ryb, działają ochronnie na nerki psów oraz kotów, a w dodatku zwiększają zainteresowanie zwierząt pokarmem, ponieważ poprawiają jego smak, co jest szczególnie ważne przy schorzeniach układu moczowego, które często przebiegają z niechęcią do jedzenia. Literatura podaje, że psy, u których podczas eksperymentów wywołano choroby nerek, a następnie podawano karmę z wysoką dawką oleju z ryb, miały zmniejszone parametry, tj. ilość białka w moczu i kreatyniny. Dodatkowe korzystne skutki stosowania kwasów Omega-3 to:
- zmniejszenie stanów zapalnych,
- obniżenie ogólnoustrojowego ciśnienia tętniczego,
- regulacja poziomu lipidów w organizmie.
Zarówno w przypadku kotów, jak i psów z przewlekłą niewydolnościa nerek rekomendowana dawka kwasu EPA wynosi 40 mg/kg m.c. oraz 25 mg/kg m.c. dla kwasu DHA. Kwasy Omega-3 najczęściej są dodawane do terapeutycznych karm nerkowych w wystarczającej ilości, dlatego dodatkowa suplementacja z zewnątrz nie jest potrzebna (3, 5, 8).
Przeciwutleniacze
Brak jest niestety bezpośrednich badań, które mogłyby udowodnić, że te substancje wyraźnie pomagają weterynaryjnym pacjentom z chorobami układu moczowego. W przypadku ludzi uszkodzenia białek, lipidów i nici DNA przez wolne rodniki może spowodować pogorszenie stanu pacjentów z chorobami nerek i układu moczowego. Taka zależność najprawdopodobniej występuje też u zwierząt, dlatego do ich diety warto włączyć przeciwutleniacze takie jak:
- witamina E,
- witamina C,
- tauryna,
- karotenoidy,
- flawonole,
- koenzym q10.
Koenzym q10 to rozpuszczalny w tłuszczach związek chemiczny z grupy chinonów, który jest ważnym czynnikiem w metabolizmie mitochondriów oraz antyoksydantem. U ludzkich pacjentów z chorobami nerek jego stężenie w osoczu często jest obniżone, jednak w przypadku zwierząt nie zostało to zbadane (3, 5).
Witaminy z grupy B
Witaminy z tej grupy odgrywają istotną rolę w wielu procesach metabolicznych. Poza witaminą B12 nie są one magazynowane w organizmie, a ponadto w przypadku pacjentów z chorobami układu moczowego ze względu na zwiększoną ich utratę przy wielomoczu warto je suplementować, choć nie ma badań, które bezpośrednio to sugerują (8). Tab. 1 przedstawia zawartość niektórych składników w karmach terapeutycznych oraz ich minimalne wartości wyznaczone przez AAFCO (3).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Przyczyny problemów z racicami Przyczyny chorób racic są zróżnicowane, a większość stanów chorobowych posiada wieloczynnikową etiologię. Ogólnie wyróżnia się czynniki predysponujące i wywołujące. Dalej można wyróżnić kilka grup czynników: genetyczne, środowiskowe, żywieniowe oraz czynniki bakteryjne (8). Czynniki osobnicze Czynniki osobnicze są to wrodzone indywidualne cechy czy właściwości danego osobnika wpływające na zdrowotność racic, na przykład: […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]