Żywienie suk w okresie rozrodu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie suk w okresie rozrodu

Kluczowym parametrem w żywieniu suk będących w okresie rozrodu jest zawartość energii. Zbyt mała koncentracja i przez to podaż energii prowadzi do wychudzenia suki, sprzyja to występowaniu zaburzeń okołoporodowych, szczenięta są zwykle osłabione, mają obniżoną masę ciała, a suka podczas laktacji ma obniżoną mleczność, co prowadzi do dalszego pogorszenia stanu szczeniąt. Są one wtedy bardziej podatne na wszelkie infekcje, rośnie również śmiertelność wśród takich szczeniąt. Z kolei nadmiar energii w diecie ciężarnej suki sprzyja występowaniu u niej otyłości – może się to przyczyniać do osłabienia skurczów macicy i przez to ciężkich porodów. Jak więc kontrolować podaż energii w diecie? Najprościej poprzez regularną kontrolę masy ciała ciężarnej suki, najlepiej co tydzień. Zdrowa suka może zwiększyć swoją przedporodową masę o 25% w stosunku do okresu przed ciążą.

Przez pierwsze 4 tygodnie ciąży wzrost płodów jest bardzo mały, również zapotrzebowanie suki na składniki odżywcze pozostaje na mniej więcej stałym poziomie, dlatego zaleca się w tym okresie zachować sposób żywienia suki na poziomie poprzedzającym krycie. Zmiany hormonalne mogą powodować krótkotrwałe spadki łaknienia, a następnie zwiększony apetyt ciężarnej suki – jest to całkowicie normalne, należy więc kontynuować dotychczasowe żywienie.

Dopiero od piątego tygodnia ciąży rozpoczyna się intensywny rozwój płodów, co przekłada się na wzrost potrzeb pokarmowych matki. W tym czasie hodowca powinien stopniowo zwiększać dawkę karmy, nawet do poziomu 200% w stosunku do poprzedniego okresu żywienia. W ostatnich tygodniach ciąży płody rozwijają się do tego stopnia, że pojemność, a przez to wydajność przewodu pokarmowego ulega zmniejszeniu. Dlatego też w tym czasie należy podzielić karmę podawaną w ciągu dnia na kilka porcji albo też podawać suce karmę do woli. Karma wilgotna zawiera stosunkowo dużo wody, ma więc obniżoną koncentrację składników pokarmowych i przez to niepotrzebnie obciąża mało wydajny w tym czasie przewód pokarmowy. Zaleca się więc podawanie karmy suchej, która dzięki dużej koncentracji energii oraz pozostałych składników jest w stanie pokryć zapotrzebowanie suki nawet przy obniżonym pobraniu karmy. Zazwyczaj dzień przed porodem suka całkowicie traci apetyt, nie należy się tym przejmować, ale warto zostawić jej w misce niewielką ilość pokarmu.

Czasami właściciele suk będących w okresie ciąży rozważają suplementację dawki przy pomocy specjalnych dodatków mineralno-witaminowych. Jest to możliwe w przypadku żywienia karmą sporządzaną w domu, pod warunkiem określenia składników pokarmowych zawartych oraz brakujących w karmie, najlepiej z pomocą specjalisty, który dobierze odpowiedni preparat uzupełniający niedobory. Natomiast podawanie suplementów sukom żywionym w pełni zbilansowaną karmą jest niepotrzebne, a czasami może być nawet szkodliwe! Nadmiar niektórych składników, jak witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A i D) czy składniki mineralne (wapń), może prowadzić do powstawania deformacji szczeniąt.

mgr inż. Arkadiusz Szałata
Wydział Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.