Żywienie po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej

Zabieg operacyjny, jak każdy uraz, wywołuje odpowiedź organizmu, związaną z uwolnieniem hormonów stresu oraz mediatorów zapalnych, powodujących katabolizm glikogenu, tłuszczu i białka. Żywienie w tym okresie ma na celu wywołanie określonej odpowiedzi organizmu, umożliwiającej gojenie (synteza białek ostrej fazy, białych krwinek, fibroblastów, kolagenu itp.) (6). Skład i postać diety są zależne nie tylko od aktualnej kondycji, masy ciała czy stanu zdrowia zwierzęcia, ale i od tego, czy jest to zabieg planowany (np. sterylizacja), czy nagły (wypadek, uraz, itp.) Żywienie w planowanych zabiegach ma oczywistą przewagę, ponieważ możemy wcześniej odpowiednio przygotować zwierzę. W okresie przedoperacyjnym dokonuje się oceny kondycji, masy ciała i stanu zdrowia i jeżeli u zwierzęcia istnieją pewnego rodzaju deficyty żywieniowe, to zabieg należy przesunąć na tyle odległy czas, by doprowadzić do ich wyrównania.

W przypadku zabiegów nieplanowanych pozabiegowe postępowanie koncentruje się zazwyczaj na optymalizacji procesu rekonwalescencji. Polega to na dostarczeniu substancji odżywczych w odpowiednio zwiększonej ilości, aby przyspieszyć regenerację struktur (komórek, tkanek, narządów itp.) organizmu przy minimalnym jego obciążeniu. Dlatego stosowane w tym okresie diety typu recovery są produktami łatwostrawnymi, małoresztkowymi, ze zwiększoną ilością białka, tłuszczu (energii) oraz składników witaminowo-mineralnych (2). Diety w okresie rekonwalescencji powinny również zawierać składniki modulujące odporność i uwalnianie czynników zapalnych (np. aminokwasy: glutamina, arginina, nukleotydy, kwasy omega-3 itp.) (6). Jednym z nich jest glutamina, której zasoby w czasie stresu katabolicznego ulegają szybkiemu wyczerpaniu.

U psów po zabiegach operacyjnych zaobserwowano wzrost zapotrzebowania na ten aminokwas w ciągu 7 pierwszych dni po zabiegu z wyrównaniem jej stężenia w trakcie fazy zdrowienia (ok. 10. dzień po zabiegu). Aminokwas ten dostarcza substratów w procesie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.