Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów rosnących ras dużych – cz. I

Żywienie szczeniąt to jedno z największych wyzwań dla hodowców. Prawidłowy wzrost i rozwój szczeniaka to gwarancja jego zdrowia w wieku dorosłym. Współczesne teorie żywieniowe, oparte na badaniach fizjologicznych i epidemiologicznych, jednoznacznie wskazują na związek między jakością żywienia w czasie wzrostu organizmu a jego podatnością na choroby i jakością życia w wieku dorosłym. Okres intensywnego wzrostu jest ważnym okresem w życiu szczeniąt ras dużych, gdyż wadliwe postępowanie żywieniowe – zarówno zbyt szybki, jak i powolny wzrost – odbije się na komforcie życia psów dorosłych.

Czym się różni żywienie rosnącego psa rasy yorkshire terrier i labradora retrievera?

Różnice w sposobie żywienia rosnących psów ras yorkshire terrier i labrador retriever wynikają przede wszystkim z różnej masy ciała – zarówno aktualnej, jak i docelowej – tempa wzrostu oraz dotyczących życia już dorosłych osobników predyspozycji do niektórych jednostek chorobowych związanych z daną rasą.

Dorosły osobnik yorkshire terrier osiąga masę ciała 3,5 kg niezależnie od płci, dobowe zapotrzebowanie psa rosnącego, powyżej 14. tygodnia życia, ważącego 1 kg, wynosi 210 kcal. W przypadku labradora retrievera masa dorosłych osobników wynosi 25-32 kg i 29,5-36 kg – odpowiednio dla suki i psa – zaś dobowe zapotrzebowanie energetyczne psa 14-tygodniowego, ważącego 8 kg, wynosi 1000 kcal. Z przeliczenia wynika jednoznacznie, że masa ciała nie jest głównym czynnikiem wpływającym na ilość energii, którą należy zapewnić psu i nie zwiększa się we wprost proporcjonalny sposób.

Tab. 1. Masa ciała i wysokość w kłębie wybranych ras psów dużych i olbrzymich (1)

Żywienie szczeniąt ras dużych (labrador retriever) musi uwzględniać proporcjonalność wzrostu układu kostnego, jak i ogólnej masy ciała – im jest on szybszy, tym rozwój układu kostno-stawowego może ulec zakłóceniu i dodatkowo wpływać na i tak uwarunkowane genetycznie predyspozycje do dysplazji i nieprawidłowego umiejscowienia główki w p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.