Żywienie psów po zabiegach operacyjnych na jamie brzusznej
Jama brzuszna psa lub kota może być poddawana wielu różnym zabiegom chirurgicznym, w zależności od rodzaju choroby/urazu lub zaistniałej potrzeby (sterylizacja). Najprostszą operacją obejmującą ten obszar jest sterylizacja zdrowego, szczupłego zwierzęcia, dokonywana z cięcia w linii białej. Niemniej jednak w wypadku takich chorób, jak: ropomacicze, wzdęcie i rozszerzenie żołądka, obecność ciała obcego, lub wskutek urazu mechanicznego (np. wypadku komunikacyjnego) wymagana jest natychmiastowa interwencja chirurgiczna. Zdarza się również, że decydujemy się na diagnostyczną laparoskopię lub laparotomię. W zależności od typu planowanego (lub nieplanowanego) zabiegu możemy przygotować (lub nie) zwierzę dietetycznie przed operacją oraz zalecić odpowiednie postępowanie dietetyczne po zabiegu.
W zależności od rodzaju choroby lub urazu oraz objętego nią narządu możemy zaproponować dwa sposoby dożywiania zwierzęcia po zabiegu:
- metodą enteralną,
- metodą parenteralną (1, 2, 5).
Często w początkowym okresie terapii (indywidualnie, w zależności od przypadku) stosuje się połączenie obu sposobów dożywiania zwierząt: żywienie enteralne i częściowe parenteralne (płyny nawadniające, roztwory aminokwasowe z dodatkiem witamin i związków mineralnych, emulsje tłuszczowe itp.).
Jeżeli zwierzę przed zabiegiem było w dobrej kondycji i ingerencja chirurgiczna nie obejmuje przewodu pokarmowego oraz nie ma lekarskich wskazań co do określonej diety, nie zmieniamy jej. Podajemy zwierzęciu jego karmę bytową w mniejszej ilości, ale częściej. Czasami stosuje się zamianę formy produktu z karmy suchej na wilgotną. W wypadku zabiegu [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.