Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Otyłość psów – cz. 1. Przyczyny otyłości i metody oceny kondycji psów

Metody oceny kondycji psów

Otyłość jest jednym z najczęstszych skutków nieprawidłowego żywienia (13). Ustalenie, czy pies jest otyły, zwykle nie jest trudne. Jednak dokładne określenie stopnia nadwagi czy otyłości może dla niejednej osoby stać się wyzwaniem, a wyniki uzyskane podczas oceny kondycji mogą być subiektywne (2).

Istnieje szeroka skala określająca kondycję zwierzęcia (od wychudzenia do chorobliwej otyłości) ze wskazaniem jednoznacznych definicji określających poziom przekroczenia prawidłowej masy ciała związanej głównie z nadmiernym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej. Ważne jest to, aby w warunkach klinicznych ocenić kondycję psa w sposób obiektywny. Posiadanie umiejętności prawidłowego określenia kondycji zwierzęcia jest konieczne, aby móc stwierdzić, kiedy pies zyskałby na utracie zbędnych kilogramów lub do potwierdzenia diagnozy o otyłości. Niestety, właściciel zwierzęcia zazwyczaj nie ma podstawowej wiedzy na temat określania kondycji lub umiejętności obiektywnej oceny swojego psa. Dlatego wykonane przez lekarza weterynarii określenie kondycji, a niejednokrotnie wykonanie kolejnych badań takich jak zdjęcia radiogramu czy badanie USG mogą być użyte w celu przekonania właściciela o nadwadze jego pupila. Dodatkowo ilościowe określenie nadmiernej zawartości tkanki tłuszczowej oraz ustalenie idealnej masy ciała są konieczne dla efektywnego programu odchudzania. Najbardziej praktyczną metodą do ustalenia kondycji psa jest skala BCS (13, 42).

BCS (ang. body condition scoring)

Jedną z najczęściej stosowanych metod jest 9-punktowa ocena kondycji ciała – BCS (4). Metoda ta jest subiektywną oceną stanu ciała, na podstawie oceny zawartości i rozmieszczenia tkanki mięśniowej i tłuszczowej (6). Na podstawie tego badania przypisuje się danemu osobnikowi punkty (tab. 2). Wykazano również, że metoda ta jest najbardziej skorelowana z oceną zawartości tkanki tłuszczowej oznaczoną za pomocą promieniowania rentgenowskiego (17, 28). Ponadto wyróżnia się 5-...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.