Mikroflora przewodu pokarmowego i probiotyki stosowane u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mikroflora przewodu pokarmowego i probiotyki stosowane u psów i kotów

Przewód pokarmowy zwierząt domowych jest zasiedlany przez różne mikroorganizmy (korzystne oraz potencjalnie szkodliwe), będące ze sobą w stałej równowadze, co sprzyja utrzymaniu optymalnego stanu zdrowia gospodarza. Zasiedlenie przewodu pokarmowego określoną mikroflorą rozpoczyna się już kilka godzin po porodzie i trwa aż do osiągnięcia przez nią ustalonej równowagi. Rodzaj oraz liczba drobnoustrojów w przewodzie pokarmowym są zależne od zasiedlanego odcinka (8, 13).

I tak np. w żołądku i bliższym odcinku dwunastnicy, ze względu na kwaśne pH, obecność żółci, krótszy czas pasażu oraz ograniczoną produkcję śluzu, liczba drobnoustrojów wynosi od 103 do 104 CFU/g treści pokarmowej (2, 6, 8). W powyższych odcinkach dominują pałeczki Lactobacillus i enterokoki. Od bliższego odcinka dwunastnicy do jelita czczego i krętego liczba bakterii sukcesywnie wzrasta aż do osiągnięcia wartości od 1011 do 1012 CFU/g kału w okrężnicy. W tym odcinku dominują bezwzględne i względne beztlenowce z rodzaju: Bacteroides, Eubacterium, Bifidobacterium, Lactobacillus i Clostridium (2, 6, 8).

Rola mikroflory przewodu pokarmowego

Mikroflora przewodu pokarmowego pełni istotną funkcję w trawieniu i wchłanianiu różnych substancji odżywczych oraz wpływa na szereg procesów zachodzących w jelitach (13). Dzięki bakteriom jelitowym dochodzi do rozkładu złożonych polisacharydów i wytwarzania energii niezbędnej dla kolonocytów (kwasy organiczne), przetwarzania substancji zawierających azot i lipidy, hydrolizy mocznika czy modyfikacji metabolizmu cholesterolu i soli kwasów żółciowych (1, 11, 13). Niektóre szczepy drobnoustrojów, np. bakterie kwasu mlekowego, uczestniczą w produkcji witamin z grupy B: niacyny, kwasu pantotenowego, pirydoksyny oraz biotyny i kwasu foliowego. Dodatkowo wykazują również zdolność do produkcji niektórych proteolitycznych i lipolitycznych enzymów trawiennych. Natomiast inne bakterie mikroflory jelit mogą działać potencjalnie negatywnie w stosunku do makroorganizmu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.