Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 2. Czynniki zewnętrzne wpływające na pobieranie pokarmu u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 2. Czynniki zewnętrzne wpływające na pobieranie pokarmu u psów

Choroby wpływające na pobranie pokarmu 

Zespół Cushinga

Choroba związana z nadmierną produkcją glikokortykosteroidów, głównie kortyzolu, przez warstwę pasmowatą kory nadnerczy. Typowym objawem jest występowanie poliurii, polidypsji i polifagii (18). Wzrost stężenia kortyzolu powoduje wzrost apetytu i stężenia insuliny, co może skutkować otyłością. Dodatkowo glikokortykosteroidy mogą doprowadzić do zaburzeń przekształcania tyroksyny w trójjodotyroninę, wywołując niedoczynność tarczycy dodatkowo nasilającą odkładanie tkanki tłuszczowej (7).

Niedoczynność tarczycy

Choroba endokrynologiczna, w której 41-48% psów cierpi na otyłość. Hiperlipidemia jest powodowana głównie wzrostem cholesterolu i trójglicerydów. Spadek hormonów tarczycy, wpływających na procesy metaboliczne, wywołuje zaburzenia w tych mechanizmach.

Wykazano wyższe stężenie leptyny u psów z niedoczynnością tarczycy, w porównaniu z grupą kontrolną, przy takiej samej kondycji BCS. Wpływa na to ujemna korelacja pomiędzy stężeniem leptyny a TT4. W badaniach na szczurach i ludziach wysunięto wniosek, że w warunkach fizjologicznych leptyna wpływa na stymulacje osi podwzgórze – przysadka – tarczyca przy niskich stężeniach hormonów tarczycy. Prawdopodobnie do wzrostu leptyny przyczyniają się otyłość i wzrost stężenia insuliny (23).

Cukrzyca 

Cukrzyca jest zespołem zaburzeń metabolicznych przejawiających się przewlekłym, podniesionym stężeniem glukozy we krwi. Wywołane jest to względnym lub bezwzględnym niedoborem insuliny. Jej brak może być spowodowany uszkodzeniem komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za jej syntezę. Charakterystyczne jest to dla typu I cukrzycy, który u psów występuje częściej. Rzadziej ma się do czynienia z typem II, który charakteryzuje się upośledzeniem wydzielania insuliny i niewrażliwością komórek na jej działanie (14).

Dotyczy to również receptorów w podwzgórzu. Insulinooporność wiąże się z utrudnionym transportem glukozy do komórek. Przez zaburzeni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.