Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 1. Czynniki wewnętrzne regulacji pobierania pokarmu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Mechanizm regulacji pobierania pokarmu u psów. Cz. 1. Czynniki wewnętrzne regulacji pobierania pokarmu

Mechanizm regulacji pobierania pokarmu

Na spożywanie pokarmu wpływa szereg czynników zarówno zewnętrznych, tj.: smakowitość, wygląd i zapach, oraz wewnętrznych, tj. stan odżywienia i wymagania energetyczne (18). Sygnały powstające na obwodzie ciała, docierające i informujące ośrodkowy układ nerwowy, można podzielić na dwie grupy. Pierwsze to sygnały krótkoterminowe, zwane sygnałami sytości. Informują o stanie wypełnienia przewodu pokarmowego i hamują dalszy pobór pokarmu. Druga grupa, sygnałów długotrwałych, przekazuje informacje o gospodarce energetycznej i jej zasobach (16). Jest to realizowane za pośrednictwem układu nerwowego i hormonalnego (3).

Tab. 1. Hormonalne czynniki regulujące apetyt (20)

Interakcja sygnałów dochodzących z organizmu ma miejsce w jądrze łukowatym podwzgórza (ARC). W jego obrębie znajdują się dwie grupy neuronów działających antagonistycznie. Układ oreksygeniczny ma wpływ na stymulację pobierania pokarmu za pomocą neuropeptydu Y (NPY) i białka agoutipodobnego (AgRP). Natomiast układ anoreksygeniczny działa za pośrednictwem propiomelanokortyny (POMC) i peptydów indukowanych przez amfetaminę oraz kokainę (CART). Jego aktywność hamuje łaknienie oraz zwiększa zużycie energii przy jej nadmiarze (16, 23).

Ośrodek głodu i sytości

Za kierowanie i regulację pobierania pokarmu są odpowiedzialne mechanizmy zlokalizowane w podwzgórzu. Dzielą się na dwie główne części, z czego pierwsza, nazwana „ośrodkiem głodu”, leży w jądrze pola podwzgórzowego bocznego (LHA). Stymulacja znajdujących się tu populacji neuronów pobudza organizm do pobierania pokarmu. Część druga, „ośrodek sytości”, jest położona w jądrze brzuszno-przyśrodkowym (VMH) i ma znaczenie w hamowaniu łaknienia (23). Rolę w regulacji pobierania pokarmu odgrywają również: jądro przykomorowe (PVN), ciało migdałowate, kora przedczołowa i jądro pola samotnego. Ponadto uważa się, że ośrodek głodu jest ciągle aktywny, a na jego zahamowanie wpływa ośrodek sytości pobudzony po spoży...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.