Immunomodulacja: leczenie żywieniem – cz. II - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Immunomodulacja: leczenie żywieniem – cz. II

Tkanka GALT odgrywa istotną rolę w rozwoju układu immunologicznego

Badania prowadzone na zwierzętach pozbawionych drobnoustrojów potwierdziły, że bodźce ze strony antygenów środowiskowych (szczególnie mikroflora bytująca w jelicie) mają kluczowe znaczenie dla rozwoju sprawnego układu immunologicznego (Cebra JJ, 1999). Zwierzęta pozbawione drobnoustrojów zazwyczaj mają bardzo słabo rozwinięty układ odpornościowy, co podkreśla rolę odgrywaną przez drobnoustroje symbiotyczne i powiązane z nimi antygeny środowiskowe. Oznacza to, że tkanka GALT (tkanka limfatyczna przewodu pokarmowego) umożliwia immunomodulację poprzez dietę. Tkanka ta ma wyjątkowe właściwości, a mianowicie przy ciągłym kontakcie z przeróżnymi antygenami pochodzącymi z pożywienia (około 10-15 kg na człowieka rocznie) oraz z ponad 1000 gatunków drobnoustrojów komensalnych (1012 mililitrów na ml treści jelita, co czyni je najliczniejszymi komórkami organizmie), tkanka GALT reaguje dopiero w zetknięciu z zagrożeniem, czyli np. patogenem.

Reakcję tę inicjują cząsteczki PAMP występujące w patogenach u drobnoustrojów.

Cząsteczki PAMP, czyli wzorce molekularne związane z patogenami, są bardzo silnie zapisane w tych drobnoustrojach. Cząsteczki PAMP to między innymi: lipopolisacharydy (LPS) pochodzące ze ściany komórkowej bakterii Gram-ujemnych, peptydoglikany, kwas lipotejchojowy, mannoza (cukier powszechnie występujący w glikolipidach i glikoproteinach drobnoustrojów, rzadki u ssaków), DNA bakterii, N-formylowana metionina znajdująca się w białkach bakterii, dwuniciowe RNA wirusów oraz glukany ze ścian komórkowych grzybów. Większość strategii immunomodulacji przez dietę obejmuje oddziaływanie na receptory PAMP w tkance GALT za pomocą odpowiednich składników.

Skuteczna prezentacja antygenów ma zasadnicze znaczenie dla skutecznej reakcji immunologicznej

Wrodzona reakcja immunologiczna na odpowiednim poziomie jest niezbędna do tego, by mogła zaistnieć pierwotna adaptacyjna reakcja immunologic...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.