Diety w chorobach przewodu pokarmowego - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Diety w chorobach przewodu pokarmowego

Choroby przewodu pokarmowego mogą mieć różne podłoże, od prostych zatruć pokarmowych, spowodowanych błędami dietetycznymi (niewłaściwie dobrana, przygotowana karma lub spożycie nieodpowiednich/niejadalnych/zepsutych produktów/pokarmów), do ciężkich chorób zapalnych, przebiegających z utratą niezbędnych dla organizmu substancji odżywczych (np. choroba zapalna jelit, enteropatia białkogubna itp.).

W leczeniu chorób przewodu pokarmowego poza odpowiednią farmakoterapią bardzo ważna jest właściwie dobrana dieta. Zazwyczaj wiąże się to z wprowadzeniem produktu odciążającego mechanicznie i chemicznie przewód pokarmowy. A typowa dieta „jelitowa” jest łatwostrawna, zawiera umiarkowaną w stosunku do zapotrzebowania zwierzęcia ilość składników odżywczych i jest wzbogacona w tzw. substancje funkcjonalne (prebiotyki, probiotyki, aminokwasy – np. glutaminę itp.) Pożądane jest również, aby była równocześnie produktem wolnym od glutenu, laktozy lub zawierała względnie hipoalergiczne źródła składników pokarmowych.

Wykazując powyższe cechy, dieta staje się produktem uniwersalnym do wykorzystania w różnego rodzaju zaburzeniach przewodu pokarmowego. Warto również pamiętać, że dieta nie jest elementem statycznym terapii, lecz podlega dynamicznym zmianom wraz z poprawą stanu zdrowia i kondycji zwierzęcia.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.