Wywiad kliniczny – niezbędne narzędzie lekarza weterynarii w diagnostyce chorób gadów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wywiad kliniczny – niezbędne narzędzie lekarza weterynarii w diagnostyce chorób gadów

Gady stają się obecnie bardzo popularnym zwierzęciem domowym. Niski koszt, pozornie małe wymagania, nietypowy charakter zwierzęcia, a także możliwość utrzymania go na niewielkiej przestrzeni sprawia, że Polacy coraz częściej decydują się na zakup takiego pupila. Na 2022 rok planowanych jest już ponad 90 giełd w całej Polsce, co oznacza kilkunastokrotny wzrost zainteresowania w stosunku do lat 2000-2010.

Gad przestaje być już nietypowym pacjentem, a staje się regularnym bywalcem gabinetów weterynaryjnych. Nową, kształtującą się tendencją jest zwiększony poziom uczuć opiekunów do tych zwierząt, co przekłada się na wyższy poziom zaangażowania w leczenie powyżej kosztów samego zwierzęcia.

Rynek dynamicznie reaguje na te zmiany poprzez produkcję coraz większej ilości akcesoriów terrarystycznych. Lekarze również powinni pójść z „duchem czasu” i przygotować się odpowiednio do przyjmowania tego typu pacjentów, na co składać się powinna również wiedza o profilaktyce tych zwierząt.

Niestety, w dostępnej literaturze nie ma ustandaryzowanych procedur dotyczących przeprowadzania wizyty i profilaktyki. Przyjęło się, że gady to zwierzęta niewymagające, które potrafią znieść bardzo wiele, chorują rzadko i nie wymagają specjalnego nadzoru weterynaryjnego.

Tymczasem okazuje się, że zapotrzebowanie na usługi związane z gadami ciągle wzrasta, a wraz z tym możliwości diagnostyczne i lecznicze.

Profilaktyka gadów różni się dość znacznie od profilaktyki innych zwierząt. Pierwsza wizyta z tym zwierzęciem wiąże się z długą rozmową z opiekunem, obszernym wywiadem. W wypadku tych zwierząt rolą lekarza weterynarii jest poprawa świadomości opiekuna pod względem wymagań i potrzeb danego gatunku oraz wykazania błędów i sposobów ich korekty, jeśli chodzi o utrzymanie zwierzęcia w domu.

W codziennej pracy dokładny wywiad jest dla mnie narzędziem na równi ważnym jak badanie kliniczne i badania dodatkowe. Często wręcz pozwala nam postawić wstępne rozpoznanie dotyczące schorzen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.