Transfuzja krwi – porównanie procedury u psów i zwierząt egzotycznych na przykładzie fretki domowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Transfuzja krwi – porównanie procedury u psów i zwierząt egzotycznych na przykładzie fretki domowej

W ciągu ostatnich stuleci doszło do ogromnego postępu w przeprowadzaniu transfuzji krwi – od początkowego przetaczania świeżej krwi pełnej, do przetaczania docelowych komponentów krwi nie tylko u zwierząt domowych, ale też u dużych i egzotycznych. Nie oznacza to jednak, że transfuzja krwi jest całkowicie poznana i w pełni bezpieczna. Procedura ta cały czas się rozwija – wiadomo już, że przed przetoczeniem należy oznaczyć grupy krwi oraz przeprowadzić testy zgodności, sprawdzić, jak w prawidłowy sposób podawać biorcy krew lub produkty krwiopochodne oraz monitorować jego stan zarówno przed zabiegiem, w trakcie, jak i po nim. Należy jednak pamiętać, że nawet przy zachowaniu wszystkich tych środków ostrożności może dojść do wystąpienia objawów niepożądanych (1).

W pracy tej opisano podobieństwa i różnice pomiędzy transfuzją krwi u zwierząt towarzyszących (na przykładzie psa) oraz egzotycznych (na przykładzie fretki domowej). Porównanie ze sobą tych dwóch konkretnych gatunków ma na celu pokazanie odmiennych podejść i praktyk związanych z przetaczaniem krwi. Dodatkowo są to zwierzęta, u których zabieg ten praktykowany jest stosunkowo często.

Wskazania do przeprowadzenia transfuzji krwi są również bardzo istotne. Najogólniej mówiąc – zalecenie do jej wykonania stanowi uzupełnienie składnika krwi lub zwiększenie zdolności transportu tlenu. Wskazania zarówno u fretek, jak i psów są podobne: utrata 30% objętości krwi w wyniku urazu lub operacji, spadek objętości krwi poniżej 15% w hematokrycie, koagulopatia, choroby immunologiczne, przewlekła niewydolność nerek, zatrucie ołowiem lub toksynami, niedokrwistość, hipoproteinemia, hipowolemia. Przetoczenie krwi jest również konieczne w przypadku słabej odpowiedzi organizmu na konwencjonalną terapię szokową (z wykorzystaniem krystaloidów i koloidów) (2, 3).

Kryteria, jakie musi spełnić dawca

Wybór dawcy jest niezwykle istotną częścią procesu transfuzji, ponieważ rzutuje na jej dalsze powodzenie i wystąpienie ewen...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.